V Pardubickém kraji se za 10 měsíců trvání akce přihlásilo se žádostí o zařazení celkem 203 cizinců, z toho nejvíce občanů Mongolska (136) a Vietnamu (55).

„V Královehradeckém kraji jsme za stejné období zaregistrovali celkem 81 cizinců, jejichž žádosti jsme postoupili ke konečnému rozhodnutí ministerstva vnitra. I v tomto kraji projevilo zájem o nabídku pomoci k návratu do vlasti nejvíce, a to 64, státních příslušníků Mongolska. Občanů Vietnamu bylo jedenáct, Ukrajinců pět a jeden Uzbek,“ řekla mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Hradec Králové Ivana Ježková.

Převáděče z Asie čeká trest

Náchod – Cizinecká policie v neděli při kontrole vozidla Toyota Corola v Náchodě zjistila, že jeden ze tří Asiatů, jedoucí v autě, je převáděč a druhý běženec, který se chtěl dostat do Německa. Zejména díky třetímu muži posádky policisté začali rozplétat příběh běžence, který „naletěl“ slibům a dostával se do čím dál větších životních komplikací.

Podle mluvčí východočeské cizinecké policie Ivany Ježkové začátek jeho dobrodružné cesty za lepším životem začal už ve Vietnamu, když zaplatil vietnamským převáděčům 8000 dolarů za možnost letět do Polska, tedy vstupní země schengenského prostoru, a to na cizí cestovní doklad. První krok se podařil a po příletu do Varšavy začal pracovat ve velké asijské tržnici, ovšem bez dokladů, řádné výplaty a bez možnosti volného pohybu. Stal se z něho „novodobý otrok“. Zřejmě se z této situace snažil vymanit, a tak si přes svého známého zajistil krajana, trvale žijícího v Čechách, aby pro něho přijel a převezl ho přes naše území do Německa. Za tuto službu měl převáděči zaplatit 300 dolarů.

Převáděči za spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice za úplatu hrozí až pět let vězení.
Dvacetiletého běžence cizinecká policie na základě readmisních dohod předala kolegům v Polsku, kde ho čekal verdikt správního vyhoštění na tři roky.