"V poslední době se páchání trestné činnosti v obrovské míře přesouvá do virtuálního prostředí a na internet. Pachatelé v tomto anonymním prostředí používají sofistikovanější způsoby, které jsou obecně obtížněji objasnitelné" uvedl náměstek krajského ředitele pro služby kriminální policie a vyšetřování Jiří Karásek. Přestože z hlediska četnosti kriminalita v kraji meziročně mírně poklesla, pandemická doba přinesla policistům celou řadu výzev.

Dvojice dvaatřicetiletých mužů se potkala náhodně ve výkonu trestu, který si odpykávali za dříve spáchané podvody. Vně věznice jim pomáhala přítelkyně jednoho z nich. Důmyslně nabízeli elektroniku a další zboží, které si nechali zaplatit předem na účet a výdělek posléze převáděli na kryptoměny. Netřeba dodávat, že podvedení zákazníci objednané zboží nikdy neviděli, stejně tak se jim nevrátily ani poslané peníze. "Tento typ trestné činnosti je hit posledního roku, v poslední době problém graduje. Jen k nám na hradecký okres přicházejí podvedení třeba dvakrát týdně. Aktuálně mám živých spisů s touto problematikou asi deset a v celém kraji přijímáme v oznámení v podstatě každý den," komentoval pro Deník problematiku trestné činnosti navázané na kryptoměny vyšetřovatel hospodářské kriminálky Aleš Jahelka.

Ilustrační fotografie.
Žena prodávala bob. Podvodník ji připravil o 700 eur

Podle Karáska se ale trestné činy páchané ve virtuálním prostředí zdaleka neomezují pouze na majetkovou kriminalitu. "V online prostředí registrujeme také hospodářskou kriminalitu nebo mravnostní delikty. To se týká například různých způsobů vydírání po internetu," doplnil.

Pro policisty problém

Pro policisty je trestná činnost páchaná ve virtuálním prostředí těžko odhalitelná. "Jedná se o odlišný způsob práce. Tady už nejde o stopy v klasickém slova smyslu, které zajišťujeme na místě činu. Stopy potřebné k dopadení a usvědčení pachatelů musíme hledat ve virtuálním prostředí, což je mnohdy hodně složité," vysvětlil Karásek s tím, že rostou nároky na znalosti a dovednosti, které si policisté musí osvojovat.

Aby byli policisté připraveni na přijetí oznámení a následné vyšetřování, zajišťuje Policie ČR pro všechny zaměstnance odpovídající školení. "Policejní prezidium pořádá školení, na která posíláme naše odborníky, aby byli připravení. Zároveň v rámci našeho krajského ředitelství školíme všechny včetně policistů v terénu, aby věděli, oč jde a jak se zachovat při přijímání trestního oznámení, aby se nám dařilo virtuální trestnou činnost co nejvíce postihnout," doplnil Karásek. Policie ČR zároveň pořizuje nové technické vybavení, aby v boji s podvodníky drželi krok. Zároveň se policisté hodlají v následujícím roce zaměřit na prevenci a vzdělávání potenciálních poškozených, kteří jsou kriminalitou ve virtuálním prostředí ohroženi.

Cestopisný cyklus s Alešem Hámou V karavanu po Česku zavítal do Královéhradeckého kraje. A navštívil řadu zajímavých míst: Deštné v Orlických horách, Klášter v Broumově, pevnost Josefov, Safari kemp, koupaliště Dachová Hořice, Hřbitovní portál...
Podívejte se, kde točil herec Háma. S karavanem vyrazil z Orlických hor do Hořic

Případ trojice internetových zlodějů se policii po rok a půl dlouhém vyšetřování nakonec podařilo vyřešit a pachatele obvinit. "Přes všechna úskalí se našim kriminalistům podařilo v loňském roce případ s přesahem do celé České republiky rozkrýt. Ve finále v něm figurovalo až 800 poškozených a škoda se vyšplhala k pěti milionům korun. O náročnosti několika set dní trvajícího vyšetřování vypovídá fakt, že celý spis má zhruba 17 tisíc stran," doplnil k vyšetřování Karásek.

Za loňský rok řešili krajští policisté celkem 5 268 nahlášených trestných činů, což je o 9,1 procenta méně než v roce 2020. Zároveň ale krajský ředitel Petr Petřík přiznává mírný pokles objasněnosti. "Loňský rok pro nás nebyl úplně jednoduchý. Připomeňme uzávěru okresu Trutnov a následně plošnou uzávěru všech okresů a další činnost související s pandemií. Kriminalita v celém Česku meziročně mírně klesá. Objasněnost je ale v našem kraji o necelého půl procenta nižší. Přesto se s 62,66 procenty objasněných případů držíme na třetí příčce v celostátním žebříčku," doplnil Petřík s tím, že se tak Královéhradecký kraj řadí k nejbezpečnějším v republice.

Loni klesl počet vražd, přibylo vloupaček. Hříšníci nejvíce mařili úřední výkon

Téměř ve všech sférách zločinu zaznamenali kriminalisté v loňském roce znatelný pokles. Oproti roku 2020 registrovali pokles kriminality o 9,1 procenta. Celkem řešili krajští policisté 5 268 trestných činů, přičemž se podle náměstka krajského ředitele Jiřího Karáska jedná především o ty méně závažné.

Zatímco v roce 2020 se potýkali se čtyřmi případy vraždy, v uplynulém roce se jednalo o tři - dva ve stádiu pokusu o vraždu ve věznici. Hojně medializovaný případ ze Solnice klasifikují vyšetřovatelé jako zabití.

Naopak k nejčetnějším trestným činům patřilo opět maření úředního výkonu (592 případů), ohrožení pod vlivem návykové látky (349), podvod (341), zanedbání povinné výživy (302) nebo dopravní nehody způsobené nedbalostí (287). Všeobecně vysoký podíl na trestné činnosti mají také různé případy majetkové trestné činnosti.

Zatímco počet většiny trestných činů meziročně poklesl, přibylo krádeží vloupáním. Jejich počet vzrostl o 109 případů. Vloupačky zároveň patří k nejméně objasněným přečinům. Z 612 krádeží vloupáním se loni podařilo najít pachatele pouze ve 252 případech (41,18 procent).

Důvodů, proč je kriminalita na historicky nejnižší úrovni, je podle policistů hned několik. Podle očekávání se jedná především o snížení pohybu lidí v souvislosti s proticovidovými opatřeními. Zároveň zafungovalo zefektivnění práce policistů a důraz na viditelný výkon služby. Vliv ale mělo také zlepšení statistického vykazování a změna stanovení dolní hranice trestných činů na 10 tisíc korun.