„Už jsem bezradná, každý den máme budíček - zvoní na nás a na naše sousedy od pěti hodin. Ale to ten prst prostě z toho zvonku nesundá! Můj syn se bojí chodit každé ráno do školy! Včera mně kopl do kočárku a vyhrožuje," stěžuje si na facebooku Eva Kurejová. Mezi mnoha reakcemi zaznívá, že muž na lidi pokřikuje, nadává, špatné zkušenosti s ním mají i v obchodech. Údajně není v dobrém zdravotním a psychickém stavu.

Situaci kolem Romana R. sleduje i starosta Náchoda Jan Birke a vnímá ji jako závažnou. Lidé si mu stěžují, že se cítí ohroženi. „Proto jsem v každodenním kontaktu s městskou policií, která to někdy řeší i několikrát za den. Hledáme společně řešení i s odborem sociálních věcí městského úřadu, pomoc nabídli terénní pomocníci. To vše je však na bázi dobrovolnosti a muž bohužel pomoc odmítá. Přiznám se, že bez pomoci a zásahu lékařů nemůžeme jako radnice řešit celou věc jiným způsobem než povoláním městských strážníků nebo státní policie. Podnikáme i další kroky, které by mohly vést k trestně právní odpovědnosti za toto chování," ujistil starosta.

Muži zákona zasahují i několikrát denně

Mluvčí náchodské policie Eva Prachařová potvrdila, že se jedná o problémového člověka, jehož chování obtěžuje ostatní. Policie se o něj zajímá kvůli rušení veřejného pořádku i pro podezření z majetkové trestné činnosti.

„Jednotlivé situace řešíme napomenutím, vykázáním, uložením blokové pokuty nebo oznámením na příslušný odbor městského úřadu, popřípadě přivoláme lékaře, protože dotyčný často působí zmateně a dezorientovaně. Asistujeme také u jeho převozů do psychiatrického zařízení," sdělila Eva Prachařová a doplnila, že za poslední dva měsíce policie zasahovala už u deseti případů protiprávního jednání.