Chtěli útočit a zajistit si cestu na svobodu. Parta mladých chlapců z hradeckého diagnostického ústavu plánovala útěk.

Jeho přípravu však překazili vychovatelé a policie. Nejstaršímu chlapci, kterému má být jako jedinému více než patnáct let, hrozí trestní stíhání.

Policie kvůli věku chlapců nechce poskytovat bližší informace o tom, jakým způsobem se chtěli mladíci z pasťáku probojovat a čím chtěli pracovníky napadnout.

A na slovo skoupý je také zřizovatel ústavu – ministerstvo školství. „Vzhledem k tomu, že případ vyšetřuje policie, nelze ho nijak komentovat, ani k němu poskytovat bližší informace,“ uvedla mluvčí Jarmila Blážová. Podle informací Deníku se podařilo plán odhalit na začátku ledna.

Před čtyřmi lety došlo k brutálnímu napadení vychovatelů v pasťáku v Králíkách, který byl posléze zrušen. Výrostci tehdy vrazili vychovateli šroubovák do krku, jen o tři centimetry minul tepnu. Jeho kolegyni skopali.

Havárie osobního automobilu u Libřic.
Desítky nehod. Řidiče sníh opět překvapil

Chovanci se z pasťáků snaží dostat často. Výchovný ústav Husův domov ve Dvoře Králové nad Labem se s podobně závažným případem, jako je ten hradecký, nesetkal, útěky jsou ale téměř na denním pořádku, jak potvrzuje ředitel Radoslav Laš.

„Útokům na vychovatele se nedá efektivně předejít. Pokud se ten člověk rozhodne něco takového provést, povede se mu to,“ uvedl Radoslav Laš.

Podle Laše se jedná o systémovou chybu, režim těchto zařízení není dostatečně přísný a vychovatelé nemají dostatečné pravomoce. „Jako společnost se tváříme, že vše, co je přísnější než běžná norma, je špatně. Tak to ale není,“ podotkl. Královodvorské zařízení je zároveň i výcvikovým střediskem pro hradeckou pedagogickou fakultu. Od studentů na praxi ředitel slýchá, že výchovný ústav má volnější režim než učiliště.

Tak by to dle Laše být nemělo: „Bohužel platí, že cesta do pekel je dlážděna dobrými skutky.“ Když už se soud rozhodne využít výchovného zařízení, má k tomu dle Laše pádný důvod. Chovanci mají různé problémy, všechny ale spojuje určitá míra agresivity.

„Společnost by si měla uvědomit, že neplníme jen preventivně výchovnou činnost, ale zároveň chráníme před pácháním trestné činnosti touto mládeží,“ vysvětlil ředitel.