Náchodský podnikatel Alexander Dostál by měl strávit devět let ve vězení za rozsáhlé podvody. Krajský soud v Hradci Králové ve středu uznal sedmdesátiletého Dostála vinným ve 170 skutcích s celkovou škodou 273 milionů korun.

Dostál podle obžaloby od více než osmi stovek lidí pod slibem vysokého zúročení vylákal 421 milionů korun, soud však projednávání další části skutků vyloučil k samostatnému řízení.

„Je patrné, že obžalovaný jednal v podvodném úmyslu, když sliboval zcela nereálné zhodnocení," řekl předseda senátu Miloslav Ježek.

Soud Dostálovi uložil, že musí nahradit škodu poškozeným, kteří se připojili prostřednictvím společných zmocněnců.

Středeční rozsudek není dosud pravomocný, Dostál se proti verdiktu odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Dostál u soudu loni v červnu tvrdil, že výplata peněz klientům byla znemožněna jeho vzetím do vazby a že potřebuje měsíc svobody, aby se peníze objevily. Soudce Ježek však včera řekl, že nebyl zjištěný žádný účet, na kterém by peníze měly být.

„Obžalovaný to stále zahaloval rouškou tajemství, že pouze on sám by peníze mohl získat," řekl Ježek.

Hlavní líčení týkající se zbývajících žalovaných skutků nebylo dosud nařízené. „Obžalovaný nesouhlasil se čtením svědeckých výpovědí, což by znamenalo vyslýchat zhruba osm set lidí. Ve lhůtě stanovené zákonem by se věc nedala skončit, proto soud zřejmě přistoupil k tomu opatření a rozhodl pouze o 170 případech," vysvětlil státní zástupce Radek Soukup.

Podle obžaloby Dostál nalákal klienty na zhodnocení ve výši 25 až 45 procent ročně. Vklady ale buď pouze vyplácel jinými vklady, nebo je jako půjčky a investice poskytoval subjektům, u nichž nebylo možné očekávat dosažení slibovaného zhodnocení. Lidé Dostálovi svěřovali různě vysoké částky od desítek tisíc po několik milionů korun.

Policie podnikatele původně podezírala, že od 1700 lidí vylákal za osm let dohromady téměř miliardu korun. Policisté ale zjistili, že části klientů nevznikla škoda a část lidí se se svou škodou k trestnímu stíhání nepřipojila.

Jako Dostál aneb Milionové podvody
ŠKODA PŮL MILIARDY: V březnu 2013 vyměřil pražský vrchní soud sedmiletý trest vězení bývalému jednateli společnosti Progres Invest Vladimíru Michkovi. Spolu se svým někdejším kolegou Pavlem Dvořákem v 90. letech podvodně připravili klienty téměř o půl miliardy korun. Firma nabízela výnos 24 procent ročně či až dvanáctinásobek vložené sumy při investici na deset let. Dvořákovo stíhání bylo zastaveno na základě amnestie prezidenta Václava Klause z ledna 2013. Michka se prezidentský pardon nedotkl, protože byl souzen jako uprchlý.

ŠKODA 164 MILIONŮ:
Vrchní osud v Olomouci poslal v lednu 2006 na sedm let do vězení jednatelku firmy B. M. G. Invest Natálii Malinovskou. Nepodmíněné tresty uložil i dalším manažerům společnosti, která slibovala zhodnocení vkladů v rozmezí od 9,9 až do 29,9 procenta. Zřídila si 23 poboček po celé ČR a podařilo se jí uzavřít přes 2330 smluv. Od důvěřivých a převážně starších klientů firma vylákala asi 164 milionů korun.

ŠKODA TÉMĚŘ 150 MILIONŮ:
Vrchní soud v Olomouci poslal v září 2007 na 10 let do vězení šéfa zkrachovalé firmy Sorrena Invest Jiřího Kubiše. Dospěl k závěru, že se Kubiš dopustil nedovoleného podnikání a podvodu. Od února 1994 do března 1997 sliboval, že firma do čtyř let zhodnotí vklady klientů až o 33 procent. Do společnosti pak investovalo úspory a finance téměř 2500 střadatelů a firem, vklady se pohybovaly od tisíce korun až do šesti milionů.

ŠKODA ZHRUBA 100 MILIONŮ:
V březnu 2011 potvrdil Vrchní soud v Olomouci osmiletý trest pro Michala Kašpárka. Kašpárek koncem 90. let připravil jako předseda představenstva zlínské firmy o peníze více než 2000 lidí. Podle obžaloby Kašpárek v letech 1996 a 1997 jako předseda představenstva společnosti Interpreter Investment Corporation přijímal vklady tichých společníků nebo uzavíral smlouvy o půjčkách. Tichým společníkům sliboval zhodnocení vkladů o 31 až 39 procent ročně, věřitelům pak úrok 28 procent.

ŠKODA 92 MILIONŮ:
Krajský soud v Ostravě poslal letos 4. března na deset let do vězení Karla Šimka z Frýdku-Místku. Muž o sobě tvrdil, že je šlechtic, a od stovek lidí z celé země podle rozsudku vylákal pod příslibem výhodné investice nebo zprostředkování půjček přibližně 92 milionů korun. Šimko sliboval zhodnocení vkladů až o 200 procent, přičemž od lidí v letech 2008 až 2010 přebíral částky do sedmi milionů.