Je to tak nějak symptomatické. Alexander Dostál v průběhu svého případu stále něco slibuje. Nejprve, že vyplatí klienty, které podle rozsudku okradl o velké peníze.

A nyní, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Nepozdává se mu totiž devítiletý trest, který mu byl udělen za podvody, jimiž způsobil škodu 273 milionů.

Ani v tomto případě však Dostál nedodal potřebné dokumenty, proto se jeho dovolání neřeší.

Tato „maličkost" je dalším z detailů obří kauzy náchodského podnikatele. Jde o velmi sledovaný i zapaklitý případ. Proč to tak vlastně je?

Dostál podle obžaloby od více než osmi stovek lidí pod slibem vysokého zúročení vylákal 421 milionů, soud však projednávání další části skutků vyloučil 
k samostatnému řízení.

„Je patrné, že obžalovaný jednal v podvodném úmyslu, když sliboval nereálné zhodnocení," řekl předseda senátu Miloslav Ježek.

Ti dva se opravdu neshodli. Dostál od začátku procesu apeloval na soud, aby ho pustil, že prý vyplatí klienty čekající na své finance. Jenže soud ani policie nikdy nenašly ani stopu po penězích přípravených pro Dostálovy důvěřivce.

Přesto podnikatel dál opakoval své. A to i při odvolacím líčení, kde byl trest pro něj potvrzen: „Kdybych od tohoto soudu odešel svoboden nebo pod dozorem, do jednoho až dvou měsíců by se mohlo začít vyplácet. Peníze jsou uloženy velice bezpečně. Agenturu pro výplatu mám sjednanou. Než se s výplatou dostane na všechny klienty, může to trvat až rok."

Nikdy však nevysvětlil, proč vlastně neprozradí, kde peníze jsou. Mluvil o jakémsi tajemném účtu. „Obžalovaný to stále zahaloval rouškou tajemství, že pouze on sám by peníze mohl získat," řekl hradecký soudce Miloslav Ježek.

„Poškozeným opakovaně sliboval, že peníze už budou, potom z nějakého důvodu peníze nebyly, a on zase sliboval. Tak to trvalo několik měsíců, a je proto absurdní tvrdit, že výplatu peněz mu zmařila vazba," doplnila soudkyně Nejvyššího soudu Lenka Konopová.

Je to nekonečný příběh, okradení jsou i z Austrálie
Jen první proces 
s Alexanderem Dostálem trval jedenáct měsíců. 
U Krajského soudu 
v Hradci Králové se jím zabývali od června 2014 do května 2015. Nakonec byl podnikatel odsouzen na devět let.
Jenže to je jen první část příběhu, bude se pokračovat. Soudce totiž právě kvůli rozsáhlosti kauzu vinu rozdělil. Celkem měl Dostál udělat škodu 421 milionů, odsouzen byl zatím „jen" za 273 milionů.
Poškozených jsou totiž stovky, jejich výslechy trvají dlouhou dobu. Někteří žijí například i v Austrálii, a tak je složité takové soudní líčení naplánovat a provést.
Hradecký soudce Miloslav Ježek proto stanovil hranici, jež určovala, které poškozené předvolá. Byla určena na milion korun, což rozhodně není málo peněz. Přesto je proces vlastně jen v polovině. Pokračování příště…