Facky, ale i údery pěstí, konzumace alkoholu u toho častá přítomnost dětí. Podobné „italské konflikty“ mezi manželi, druhy, ale například i dětmi a rodiči jsou v regionu na denním pořádku. Policisté jsou k nim voláni minimálně dvakrát týdně. Od začátku letošního roku podobných případů řešili již padesát, naposledy v úterý. Žena se obrátila na policii, protože ji na návštěvě u přátel napadl její druh tak, že musela vyhledat lékařské ošetření na chirurgické ambulanci rychnovské Oblastní nemocnice.

„Většinou tyto případy předáváme správnímu orgánu k dalšímu řešení, jedná se o takzvané návrhové přestupky. Tím to pro nás končí. Manželé či partneři se většinou napadají vzájemně. Nejsou tu jasné role, kdo útočí, kdo je oběť. Takže případ nelze kvalifikovat jako domácí násilí, nemůžeme tudíž jednoho agresora vykázat z domu,“ vysvětlil vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou Michal Hirka.

Doplnil, že policisté v této situaci mají svázané ruce. K hlášenému případu musí vyjet, řešit ho, zapsat. „Druhý den pak dvojici potkáme, jak se vede za ruce. My jsem pak často ještě ti špatní, kteří jim vnikli do soukromí a zkomplikovali život,“ má policista zkušenost.

Potvrdil však, že mají vytipováno několik rodin, kde by mohlo k domácímu násilí dojít. „Pokud se to bude opakovat, dostaneme další oznámení a naplní se skutková podstata domácího násilí, bude muset agresor domácnost na deset dní opustit,“ doplnil Hirka a zdůraznil, že jsou v těchto případech ostražití.

Ke konfliktům dochází v problémových rodinách, v drtivé většině jsou oba partneři pod vlivem alkoholu, mají sociální problémy. „Pokud se něco podobného přihodí v takzvaně normální rodině, většinou se o tom nedozvíme, protože tito lidé k tomu policii netahají,“ dodává Hirka.

S konkrétním případem domácího násilí se letos dosud nesetkali ani v rychnovské Občanské poradně. Často sem však míří ženy, které se ptají na možnosti opuštění rodiny, rozvodu, dělení majetku, péče o děti apod. Za jejich dotazy lze vyčíst následky či obavy z násilí v rodině. „Takový klient se na nás může kdykoli obrátit, můžeme mu poradit v mnoha praktických záležitostech, jako je například shánění náhradního bydlení, zajištění jiné školy pro děti apod., můžeme se stát jeho průvodcem při řešení problémů,“ uvedla vedoucí poradny Petra Kozlová. Upozornila, že sice nefungují jako krizové centrum, na krizové linky a centra však poskytnou kontakty.

Nejbližší intervenční centrum, specializovaná sociální služba pro osoby ohrožené domácím násilím, funguje v Hradci Králové. Odborně vyškolení sociální pracovníci zde poradí jak řešit problematickou vztahovou, partnerskou nebo rodinnou situaci doprovázenou domácím násilím tak, aby se uživatel mohl vrátit k běžnému životu.