O klidném stáří a spokojeném životě si manželský pár z Královéhradecka mohl nechat jen zdát. Dlouhá léta ze strachu a studu se nikomu nesvěřil a snášel hrubé fyzické i psychické násilí od svého syna. Kopal je, škrtil, zamykal léky nebo ponižoval. Až teprve na sklonku roku se manželé odhodlali a s pomocí občanské poradny se obrátili na intervenční centrum, které neváhalo a začalo hned jednat.

„Byl to jeden z posledních případů loňského roku. Šedesátiletého syna policie vykázala a osmdesátiletí manželé jsou v bezpečí. Pomohli jsme jim i po právní stránce. Nachystali jsme žalobu na vyklizení bytu, aby se musel syn vystěhovat,“ říká sociální pracovnice z hradeckého intervenčního centra Vendula Brožová.

Tento případ však nebyl v loňském roce ojedinělý. Narůstající počet seniorů, které týrají vlastní děti nebo další členové rodiny, zaznamenalo centrum již předloni.

Vloni se tento „trend“ potvrdil. „Polovina z vykázání, která byla v uplynulém roce učiněna, byla v situacích, kdy ohrožená osoba spadala do věkové kategorie nad padesát let,“ upřesnila Brožová. Největší problém, proč týraní lidé nevyhledají pomoc, bývá stud. „Nemají se vůbec za co stydět. My jsme tady, abychom jim pomohli,“ přesvědčuje Brožová.

Situace se pomalu obrací k lepšímu a oběti domácího násilí vyhledávají pomoc samy. Vloni nejčastěji poskytovalo intervenční centrum následnou psychoterapii a právní služby. Nově mají pracovníci také možnost vyjíždět za klienty do terénu. „Je to takový nadstandard, který jsme začali poskytovat již v roce 2008, ale příliš se o tom nevědělo. Pokud nemají klienti možnost se k nám dostat, přijedeme za nimi. Je to ale skutečně v případech, kdy není jiná možnost,“ vysvětlila Vendula Brožová. Nejčastěji této služby využívají právě senioři.

Od ledna svitla také naděje pronásledovaným lidem, většinou ženám. Stalking neboli dlouhodobé pronásledování je již trestným činem. „Spousta našich klientek na to čekala. Mají veškeré podklady k trestnímu oznámení nachystané,“ dodala Brožová.

S domácím násilím se setkávají i děti /MIKROROZHOVOR/

Domácí násilí si lidé často spojují jen s mladými ženami. Skutečnost je však jiná. Na situaci jsme se ptali Miroslava Kuceje, vedoucího hradeckého intervenčního centra.

Jak je to s dětmi a domácím násilím. Bývají přítomné u útoků?

Bývají. Například v loňském roce máme doloženo, že u deseti případů z šestnácti, kde bylo učiněno vykázání, přihlížely útokům i děti.

Může se to na jejich životě podepsat?

Rozhodně. Mohou mít psychické potíže nebo může dojít k tomu, že si tento vzorec chování přenesou i do dospělosti. Začali jsme proto s osvětovou činností na středních školách, kde se snažíme studentům vysvětlit, co je to domácí násilí.

Objevil se mezi středoškoláky někdo, kdo zažil domácí násilí na vlastní kůži?

Bohužel objevil. Na jedné ze škol za námi přišla skupinka šestnáctiletých dívek, z nichž dvě jejich partneři zbili. Bylo však vidět, že je natolik milují, že spíše jejich chování omlouvají.

Jak je tedy možné postupovat. Na koho se mohou obrátit?

Naše centrum sídlí v Kotěrově ulici za Muzeem východních Čech. Veškeré informace a kontakty mohou také najít na našich webových stránkách domacinasili–ic.cz