VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útoky pěstmi od svých dětí zažívají i senioři

Hradec Králové – Případy domácího násilí mají na stole pracovníci hradeckého intervenčního centra téměř každý den. V loňském roce stoupl počet klientů z řad důchodců. Potvrdilo se tak, že oběťmi už dávno nejsou jen mladé ženy.

8.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: archiv

O klidném stáří a spokojeném životě si manželský pár z Královéhradecka mohl nechat jen zdát. Dlouhá léta ze strachu a studu se nikomu nesvěřil a snášel hrubé fyzické i psychické násilí od svého syna. Kopal je, škrtil, zamykal léky nebo ponižoval. Až teprve na sklonku roku se manželé odhodlali a s pomocí občanské poradny se obrátili na intervenční centrum, které neváhalo a začalo hned jednat.

„Byl to jeden z posledních případů loňského roku. Šedesátiletého syna policie vykázala a osmdesátiletí manželé jsou v bezpečí. Pomohli jsme jim i po právní stránce. Nachystali jsme žalobu na vyklizení bytu, aby se musel syn vystěhovat,“ říká sociální pracovnice z hradeckého intervenčního centra Vendula Brožová.

Tento případ však nebyl v loňském roce ojedinělý. Narůstající počet seniorů, které týrají vlastní děti nebo další členové rodiny, zaznamenalo centrum již předloni.

Vloni se tento „trend“ potvrdil. „Polovina z vykázání, která byla v uplynulém roce učiněna, byla v situacích, kdy ohrožená osoba spadala do věkové kategorie nad padesát let,“ upřesnila Brožová. Největší problém, proč týraní lidé nevyhledají pomoc, bývá stud. „Nemají se vůbec za co stydět. My jsme tady, abychom jim pomohli,“ přesvědčuje Brožová.

Situace se pomalu obrací k lepšímu a oběti domácího násilí vyhledávají pomoc samy. Vloni nejčastěji poskytovalo intervenční centrum následnou psychoterapii a právní služby. Nově mají pracovníci také možnost vyjíždět za klienty do terénu. „Je to takový nadstandard, který jsme začali poskytovat již v roce 2008, ale příliš se o tom nevědělo. Pokud nemají klienti možnost se k nám dostat, přijedeme za nimi. Je to ale skutečně v případech, kdy není jiná možnost,“ vysvětlila Vendula Brožová. Nejčastěji této služby využívají právě senioři.

Od ledna svitla také naděje pronásledovaným lidem, většinou ženám. Stalking neboli dlouhodobé pronásledování je již trestným činem. „Spousta našich klientek na to čekala. Mají veškeré podklady k trestnímu oznámení nachystané,“ dodala Brožová.

S domácím násilím se setkávají i děti /MIKROROZHOVOR/

Domácí násilí si lidé často spojují jen s mladými ženami. Skutečnost je však jiná. Na situaci jsme se ptali Miroslava Kuceje, vedoucího hradeckého intervenčního centra.

Jak je to s dětmi a domácím násilím. Bývají přítomné u útoků?

Bývají. Například v loňském roce máme doloženo, že u deseti případů z šestnácti, kde bylo učiněno vykázání, přihlížely útokům i děti.

Může se to na jejich životě podepsat?

Rozhodně. Mohou mít psychické potíže nebo může dojít k tomu, že si tento vzorec chování přenesou i do dospělosti. Začali jsme proto s osvětovou činností na středních školách, kde se snažíme studentům vysvětlit, co je to domácí násilí.

Objevil se mezi středoškoláky někdo, kdo zažil domácí násilí na vlastní kůži?

Bohužel objevil. Na jedné ze škol za námi přišla skupinka šestnáctiletých dívek, z nichž dvě jejich partneři zbili. Bylo však vidět, že je natolik milují, že spíše jejich chování omlouvají.

Jak je tedy možné postupovat. Na koho se mohou obrátit?

Naše centrum sídlí v Kotěrově ulici za Muzeem východních Čech. Veškeré informace a kontakty mohou také najít na našich webových stránkách domacinasili–ic.cz

Autor: Silvie Špryňarová

8.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Školní budova po útoku vandala.

Volil snad Zelené? Vandal potřísnil budovu školy barvou

Ilustrační fotografie.

„Lvice“ proti outsiderovi. Čeká je snadnější zápas?

Vypůjčené paleťáky nevrátil. Policie po zloději pátrá

Hradec Králové /VIDEO/ - Královéhradečtí policisté pátrají po muži, který si ve čtvrtek odpoledne „vypůjčil“ paletový vozík u OC Aupark. Jeho majiteli jej ovšem již nevrátil.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Úkol: Udolat mistra Horvátha

Hradec Králové - Extra zajímavé je pro hradecké fanoušky obsazení trenérského postu Sokolova, sobotního soupeře Votroků ve druhé fotbalové lize.

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení