Je to tak trochu jako legendární vražda v zamčeném pokoji. Případ muže, který téměř fatálně pobodal svoji družku, byl zapeklitý. Přesto byl recidivista odsouzen k osmiletému vězení.

Když vynášel Krajský soud v Hradci Králové verdikt, družka obžalovaného Milana Hofingera byla v šoku. „Ty vole," vykřikla a začala plakat.

Její chování bylo pokračováním příběhu, který byl nejprve jasný, ale později zamotaný. Průšvih, slovy policistů pokus o vraždu, se stal v březnu minulého roku na Chrudimsku. Pár měl
v jedné obci pronajatou hospodu, ten večer slavili narozeniny družky. Party však skončila jejími těžkými zraněními, byla pobodána, a to svým přítelem.

Ten vedl dvě rány kuchyňským nožem s čepelí
15 centimetrů dlouhou. „Tím jí způsobil bodnou ránu v zadní pažní čáře vlevo, pronikající do dutiny hrudní se vznikem částečného pneumotoraxu a krvácením do dutiny hrudní, bodnou ránu ve střední lopatkové čáře vlevo, pronikající do podkoží, zlomeninu žebra a drobné řezné poranění na levém uchu," popsal státní zástupce Milan Vacek.

Žena by bez bleskového zásahu lékařů zemřela. Proto šlo o pokus o vraždu.

Co spustilo pokus o vraždu?

Skorovražedná akce začala znenadání. Bylo asi půl desáté večer, když Hofinger začal házet věcmi a navíc
z restaurace vyhodil všechny hosty. „Schovala jsem se a napadení neviděla," vypověděla servírka, která vystupovala jako svědkyně.

Útok nezpozoroval ani syn poškozené, který ji jako první ošetřoval. Proto byl soud v důkazní krizi – šlo jen o výpovědi dvou osob.

Recidivista (patnáctkrát trestaný) Hofinger tvrdil: „Necítím se vinen. Já si toho moc nepamatuju, myslím, že jsem paní H. neublížil, a tak si nemůžu nic pamatovat. Oslavovali jsme, já jsem něco rozbil. Co se stalo 
v kuchyni družce, to nevím, Nikdy jsem jí neublížil."

Jak už to bývá - a jak vyplývá z jeho slov - v případu hrál velmi důležitou roli alkohol. Když přijela záchranka na místo, muži lékaři naměřili 2,33 promile, což je silná opilost.

Jeho družka, s níž žil sedm let a chystali svatbu, výpověď měnila. V první chvíli mluvila o napadení, později tvrdila, že na nůž upadla sama. U soudu pak prohlásila: „Dostala jsem nápad jít krájet dort. Jsem velmi nešikovná a  chytají mě křeče do pravé ruky, tak všechno chytám do levé. V té době jsem měla asi 130 kilo. Vypila jsem asi tři čtvrtě litru vína. Měla jsem na sobě kalhoty, které jsem měla zavřené zavíracím špendlíkem. Jak jsem uskočila, tak jsem zakopla a spadla na nůž. Už při příjezdu sanitky jsem říkala, že jsem si to udělala sama."

A dál hájila svého druha: „Milan by mi v životě neublížil. To já jsem byla ta, která doma křičela, on mi ve všem ustupoval."

Soudce Petr Mráka však její slova nepřijal. „Obžalovaný vzal kuchyňský nůž a poškozenou dvakrát bodl, čímž ji způsobil těžkou újmu na zdraví. Toto zranění ji bezprostředně ohrozilo na životě. Hrozilo jí krvácení do dutiny hrudní a udušení se," prohlásil.

A vynesl rozsudek.