V rámci rozsáhlé operace s krycím názvem BAO, kterou ve spolupráci s kolegy z okolních zemí zahájili již v polovině srpna, postupně zadrželi celkem deset osob, z nichž čtyři byly stíhány i v minulosti, a zajistili 59 kilogramů konopí, jehož hodnota dosahuje více než pět milionů korun. Bezpečnostní složky odhalily také pět nelegálních pěstíren. Dvě se nacházely na území Německa, tři u nás. A právě likvidace českých pěstíren o průměrné kapacitě tisíc rostlin, k níž došlo na přelomu listopadu a prosince, se stala vyvrcholením akce.

„Jedna z pěstíren byla v obci Rudná na Praze-západ, další dvě na Havlíčkobrodsku. Konkrétně v Krucemburku a Habrech. Současně byly zajištěny i kompletní technologie určení k indoorovému pěstování konopí v pořizovací ceně tří milionů korun,“ uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Podle něho byli současně dopadeni čtyři Vietnamci, které vyšetřovatele podezírají, že zřizování pěstíren organizovali. Jeden byl zadržen v Chebu, další tři na různých místech Prahy.

Při zásahu v Krucemburku, který uskutečnila královéhradecká jednotka, byli zadrženi právě tito uvedení zahradníci. Jeden z těchto Vietnamců se po území České republiky pohyboval nelegálně.

„Zásahovka kromě těchto osob zajistila v průmyslovém objektu někdejší koželužny zhruba tisíc kusů rostlin o váze přibližně padesáti kilogramů,“ sdělil Deníku havlíčkobrodský kriminalista, který si nepřál být jmenován. Současně uvedl, že brodská kriminálka monitorovala činnost krucemburské pěstírny konopí sama, a to ještě před vlastním spuštěním finální operace BAO. „Habry a Rudnou dělali kolegové z Prahy. Osoba kurýra, který se v Krucemburku objevil, ale obě kauzy spojila do jedné,“ konstatoval kriminalista.

Majitel objektu, který se nachází nedaleko krucemburského kostela, o pěstování konopí nic nevěděl. Vietnamcům místo pronajal na bydlení. V každém případě ho ale čekají nemalé starosti. Vietnamci totiž odebírali elektrickou energii načerno.

Hlavní úder si policisté společně s celníky nechávali až na dobu, kdy budou mít dostatečně zmapovánu činnost skupiny a soustředěn dostatek důkazů. Šlo jim o to, aby dopadli nejen samotné pěstitele starající se o rostliny, kteří se často nechávají najímat, když se ocitnou v tíživé situaci a leckdy pracují v dosti krutých podmínkách, ale aby také dosáhli i na organizátory.

Čtveřici hlavních aktérů hrozí v případě uznání viny soudem deseti až patnáctileté vězení, řadové zahradníky může soud poslat za mříže na dva roky až na deset let.

Mužům zadrženým v zahraničí hrozí značně rozdílné tresty. Zatímco německá justice má k dispozici rozpětí pět až deset let vězení, na Slovensku hrozí pachateli v případě odsouzení 15 až 25 let.

MILAN HOLAKOVSKÝ, JAROMÍR KULHÁNEK