„Během minulého týdne zatkli kriminalisté pětadvacetiletého muže s důvodným podezřením na výrobu drog. Nyní je zadržený mladík ve vazbě a je vyslýchán policejním komisařem,“ uvedla Vlasta Suchánková, tisková mluvčí Policie ČR v Liberci.

Mladíkovo zatčení proběhlo velmi rychle a podezřelý byl natolik překvapený, že nestačil klást odpor. Ihned po zatčení provedli policisté u muže osobní prohlídku, která ale pro něj nevyšla nejlépe.

„Během osobní prohlídky jsme u zadrženého našli sáček s bílým práškem, který měl ukrytý v botě. Orientační test prokázal, že se jedná o pervitin. Byl zaslán na odbornou expertízu,“ dodala Suchánková.

Zadržený měl své komplice

Kriminalisté během vyšetřování zjistili, že tento mladík nefiguroval v případu jako jediný. Na výrobě drog se podílel pětadvacetiletý muž společně se třemi dalšími mladíky. Jeden byl ve věku jednadvacet let a dva ve věku dvaadvacet let.

„Vše se odehrávalo v bytě jednoho z 22letých mladíků. Vyšetřovatelé našli amatérsky postavenou chemickou laboratoř, ve které mladíci vyráběli pervitin,“ vysvětlila Suchánková.

Dvaadvacetiletý mladík byl zároveň zásobovačem výrobny. Zajišťoval léky obsahující pseudoefedrin, jenž je nutný pro výrobu pervitinu. Navíc policisté u mladíka zajistili notebook, který pochází z trestné činnosti.

Podezřelý se snažil policistům utéci

Dramatický závěr mělo náhodné setkání policejní hlídky s jednadvacetiletým mladíkem z Hrádku nad Nisou, který patřil do čtyřlístku výrobců drog. „V polovině listopadu chtěli policisté zcela náhodně zkontrolovat mladíka podezřelého z trestné činnosti, když řídil osobní automobil. Na pokyn k zastavení nereagoval a začal ujíždět. Způsobil dopravní nehodu a byl následně zadržen,“ řekla Suchánková.

Zadržený mladík nevlastnil řidičské oprávnění a procházel pátráním jako osoba podezřelá z páchání drogových deliktů. Policistům bylo na první pohled zřejmé, že se mladík snažil tajit svou identitu, protože ani registrační značky na jeho vozidle nepatřily jemu. Navíc v automobilu chybělo několik příslušných identifikačních znaků.

Čtveřice vyráběla drogy především pro svou vlastní potřebu, neboť všichni byli závislí na pervitinu. Když vše nespotřebovali sami, tak zbytek prodali. Z utržených peněz financovali pronájem bytu a kupovali potraviny.

Mladíkům hrozí nyní pět let vězení

Všechny muže již policejní komisař vyslechl a sdělil jim obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek.

„V případě, že soud uzná jejich vinu, hrozí jim až pětiletý trest odnětí svobody. Na jednadvacetiletého a pětadvacetiletého muže uvalil soudce vazbu. Další dva mladíci jsou vyšetřováni na svobodě,“ shrnula policejní mluvčí.

Letos už liberečtí kriminalisté obvinili třicet šest osob za nedovolenou výrobu či distribuci drog.