Protidrogová centra se snaží naučit narkomany použité injekce bezpečně vyměňovat za nové. Navzdory tomu se po krajské metropoli během roku najdou jen v parcích až stovky stříkaček.
Letos už městští policisté našli 184 injekčních jehel. „Největší problémy jsou v Okružní ulici, v Žižkových sadech a na Benešově třídě,“ vyjmenovává mluvčí strážníků Eva Čížková.
O bezpečnou likvidaci těchto feťáckých pozůstatků se v Hradci Králové starají pracovníci protidrogového centra Laxus. Ti se kromě toho snaží naučit drogově závislé, aby si sami chodili stříkačky měnit.
„V roce 2008 jsme poskytli na výměnu přes 140 tisíc stříkaček, což je o 26 tisíc více než v roce předchozím. Jde o pozitivní trend, protože se tím snižuje riziko přenosu závažných chorob,“ vysvětluje krajská protidrogová koordinátorka Lucie Janoušková.
Mezi drogami hraje na východě Čech prim marihuana a pervitin. Sehnat v krajské metropoli dávku téměř jakékoliv drogy není pro zběhlého uživatele velký problém. Ani pro laika, pokud ví, kam zajít.
„Věřím tomu, že kdybychom se rozhodli vyrazit do ulic a sehnat něco, nebylo by to tak obtížné. Nejspíš bychom hledali i několik dní, ale nakonec bychom uspěli,“ potvrdil před časem Hradeckému deníku Jiří Staníček, ředitel centra Laxus.
A cena jedné dávky pervitinu? Ještě před několika měsíci stačilo pouhých sto korun.Kvůli regulaci prodeje některých léků však cena stoupá. „Pořád je to však spolu s marihuanou jednoznačně nejužívanější droga na Hradecku,“ uvádí provozní vedoucí Laxusu Eva Krejcarová.
Závažné nemoce s drogovou scénou neodmyslitelně souvisejí. V Královéhradeckém kraji se v loňském roce vyskytla například chronická virová hepatitida typu C ve 23 případech, z nichž 14 se týkalo narkomanů užívajících látky nitrožilně. Podle údajů Národní referenční laboratoře pro AIDS byla ke konci letošního dubna HIV infekce v Královéhradeckém kraji evidována u 23 osob. V celé České republice pak bylo v databázi celkem 1245 lidí nakažených touto nemocí.