Když potřebovali peníze, šli krást nebo prodávat drogy. Svět se jim zhroutil ve chvíli, kdy si pro ně došli kriminalisté se zásahovou jednotkou. „Velmi dobře organizovanou skupinu pachatelů pochytali detektivové z obvodu Praha II s jihočeskými kolegy,“ informovala policejní mluvčí Eva Miklíková.

Kradli vše, na co narazili. Nikdo z gangsterů dlouhodobě nepracoval. Krádeže všeho druhu, počínaje těmi kapesními a konče vykrádačkami bytů a aut, pro ně byly jediným zdrojem obživy. Přilepšovali si i nákupem a prodejem drog „ Škoda, kterou za tři čtvrtě roku stačili napáchat, byla prozatím vyčíslena na půl milionu korun,“ upřesnil jeden z detektivů.

Zatčení kradli jako straky pravděpodobně už od zimy 2008. A nebyli nováčky. Všichni už v minulosti „přičichli ke zlodějskému řemeslu“ a byli za své protizákonné počínání odsouzeni. Po propuštění čile navázali na vězením přerušené dílo. „Například čtyřiatřicetiletá žena začala s krádežemi přibližně měsíc po svém propuštění. Vloupala se do několika bytů, odcizila několik aut, do několika dalších se vloupala a okradla i cestujícího v metru. Jeden z jejích společníků byl ale hbitější. Zhruba před třemi lety po propuštění z věznice stačil během půl roku napáchat pětapadesát majetkových trestných činů,“ popsala amorálnost pachatelů policistka Miklíková.

Odhalování rozsáhlé činnosti gangu trvalo měsíce. Samotné zatýkání přišlo jako blesk. „Ve dvou případech musela asistovat i zásahová jednotka. Jednalo se o nebezpečné recidivisty, u kterých bylo podezření, že jsou ozbrojeni,“ sdělila Miklíková.

Po zatčení v krátkém sledu následovalo obvinění z široké palety trestných činů krádeže, poškozování cizí věci a neoprávněného držení platební karty. Při domovních prohlídkách policisté zabavili množství kradených věcí a také tři odcizené automobily.

„Vyšetřování případu není u konce. Není vyloučeno, že obvinění bude rozšířeno. Je jasné, že se celá skupina dopustila trestného činu nedovolené výroby a držení drog,“ uzavřela mluvčí Miklíková.