Výslechem pozůstalé ženy v úterý u Krajského soudu v Hradci Králové pokračovalo hlavní líčení se čtyřmi obžalovanými, kteří se zodpovídají ze zločinu zavlečení a zbavení osobní svobody. Muži podle obžaloby v roce 2015 unesli východočeského podnikatele, který jejich věznění nepřežil, a o rok později zavlekli z východního Slovenska na Rychnovsko jiného podnikatele, po němž požadovali milion korun. Nakonec ho připravili o 75 tisíc korun a muž se vrátil na Slovensko zraněný, ale živý.

Družka zemřelého podnikatele nechtěla vypovídat v přítomnosti obžalovaných, soud jí tedy umožnil, aby svědčila z vedlejší místnosti. Žena řekla, že obžalovaný Juraj Chabada si s jejím druhem domluvil schůzku na sobotní ráno. Slíbil, že mu za sto tisíc korun předá nahrávku která by podnikateli pomohla u soudního jednání, při němž se zodpovídal z toho, že fingoval vlastní únos. Oba muži se znali už dlouho. „Chabada prohlásil, že ho nahrávka očistí… Měla to být jen krátká schůzka,“ vypověděla žena.

Když však v deset dopoledne partnerovi telefonovala, nedovolala se. Proto se rozjela za Chabadou (52), ale ten jí řekl že její druh už odjel.

O několik dní později jí přišla SMS, v níž jí druh psal, že je v pořádku a že brzy dorazí. „Jenže tak se nikdy nevyjadřoval,“ podotkla žena. Další zpráva už požadovala peníze: „Bez za pravnikem a vem u nej pét milionu a pét daš sama ty viš, kde jsou. Zítra ti lide zavolají a zbitecne to vse nezhorsuj. Udelaj to pro mé, je to moje šance.“

V té době však už byl muž po smrti a jeho tělo bylo zakopáno v lese na Orlickoústecku.

Svědkyně včera soud požádala, aby skutek překvalifikoval na zločin vraždy. „Ti muži se na to dlouhodobě připravovali a mimo jiné spálili jeho osobní věci, takže nepočítali s tím, že se vrátí,“ uvedla žena.

Obžalovaným hrozí až šestnáct let vězení. Hlavní líčení ve středu pokračuje.