Jelikož svátek spadá do poloviny týdne, většina lidí se za svými blízkými na hřbitovy vydá již o tomto víkendu. Je tedy pravděpodobné, že se v okolí hřbitovů bude zvyšovat hustota provozu. A to nejen co se týče silničního, ale také různých zlodějíčků.

Nenechávejte v autě drahocenné věci

Dříve narozeným východočeští policisté doporučují zvážit svůj momentální zdravotní stav a reálné možnosti. „Není ostuda požádat svoji dceru či syna nebo vnuka, aby je odvezl. Pokud řídí pouze výjimečně nebo se běžně vydávají jen na kratší vzdálenosti, je pohodlnější a mnohem bezpečnější strávit objíždění hřbitovů na místě spolujezdce,” uvedla tisková mluvčí náchodských policistů Jana Pecoldová. Na bezpečnost a plynulost silničního provozu budou ve zvýšené míře dohlížet policisté dopravní a pořádkové služby. Policisté a strážníci městské policie budou také bdít nad veřejným pořádkem a ochranou majetku občanů. Každý rok se bohužel najde spousta vandalů, kteří si krátí dlouhou chvíli tím, že ničí, nebo kradou ozdoby na hřbitovech a jejich okolí. Stejně tak se do hledáčku nenechavců v těchto dnech dostanou také zaparkovaná vozidla poblíž pietních míst.

Připomeňme si i případ z roku 2008, který se stal právě na Dušičky. Příležitosti ke krádeži se chopil zloděj na parkovišti u hřbitova v Náchodě. Během chvilky vnikl do zaparkované Škody Favorit a z tašky ponechané majitelem na sedadle odcizil dvě peněženky se třemi tisíci korun. Policisté proto opět připomínají: „V zaparkovaných automobilech se nevyplatí ponechat na viditelných místech žádné věci, neboť by mohly zloděje zlákat k získání snadné kořisti,” uvedla mluvčí.