Překvalifikoval tak obžalobu státního zástupce, který Chytila obvinil z pokusu vraždy. Za to mu hrozilo deset až patnáct let vězení. Případem se zabýval i nejvyšší soud, který rozsudek zrušil a vrátil do Hradce k dalšímu projednání.

Podle obžaloby Chytil 18. prosince 2007 na Svitavsku vystřelil nejméně čtyřikrát z legálně držené zbraně po ujíždějícím automobilu Audi.. Jedna střela zasáhla vozidlo a řidiče do zad. Chytil střelbu ukončil až poté, co se mu vozidlo v noci ztratilo z dohledu. Muž zasažený střelou utrpěl vážná zranění, která ohrožovala jeho život. Smrti řidiče zabránila jen včasná specializovaná lékařská pomoc. „Střílel jsem jen pro výstrahu nad auto. Nechtěl jsem vraždit,“ tvrdil Chytil vloni při hlavním líčení u hradeckého krajského soudu. Policisté našli u Chytila v bytě nejen legálně držené zbraně, například pistoli, pušku, brokovnici, kulovnici a malorážku, ale i zbraně, na které obžalovaný neměl povolení: po domácku vyrobenou opakovací pušku a samopal.

Již v pondělí začnou u krajského soudu dvě nová hlavní líčení. V prvním z nich budou Pavel Bouzek a Markéta Richterová čelit obžalobě z loupeže, k níž došlo v lednu letošního roku. Druhá obžaloba dnes čeká na Ingrid Pichertovou. Ta se údajně dopustila zpronevěry.

Rovněž v úterý bude pokračovat odročené soudní jednání s dvaadvacetičlennou skupinou mužů a žen, která se měla dopustit série pojišťovacích podvodů s motorovými vozidly. Podle obžaloby v době od června 2003 do října 2005 na pardubických pracovištích a kontaktních místech pojišťoven Alianz, České spořitelny, Kooperativa uzavírali smlouvy o havarijním pojištění vozidel i o placení pojistného. Pak zinscenovali fingované dopravní nehody jako škodní událost. „Celková škoda, která vznikla pojišťovnám vyplacením pojistného, přesahuje pět milionů korun. Výplatu zhruba milionu šesti set tisíc korun pojišťovny neuskutečnily, protože trestná činnost vyšla najevo,“ řekl při zahájení hlavního líčení v červnu loňského roku státní zástupce Milan Šimek.

V pátek přivede vězeňská stráž do soudní síně Romana Fröhoaffa, který vyslechne obžalobu ze spáchání pokusu vraždy. Místem trestného činu se měla stát v květnu letošního roku pardubická věznice, kde si muž již odpykává trest odnětí svobody.