Jednou z obětí vraždy měl být L. V., který pracoval u Janáků v herně. Tehdy ještě manželé spolu s dalším obžalovaným Martinem Herzánem sjednali pro L. V. životní pojistku s možným finančním plněním v rozmezí 500 tisíc až milion korun. Herzán se s Janákem podle obžaloby domluvil, že v případě úrazu a zejména smrti poškozeného ze své pozice zaměstnance pojišťovny pojistnou událost vyřídí a o zisk se spolu rozdělí.

Když byla pojistka vyřízena, pokusili se L. V. na jaře před dvěma lety dvakrát zavraždit. Nedříve mu Janák namluvil, že spolu pojedou vykrást kostel v Byšičkách. V noci muže odvezl na místo, tam ho vysadil, a pak na něj vysokou rychlostí najížděl. Oběti se jako zázrakem podařilo vyváznout jen s lehkými poraněními.

Při druhém pokusu mu Janákovi dali jednoho večera do kávy rohypnol, posadili ho za volant a spoléhali na to, že havaruje a zahyne. I tento pokus přežil.

„Dal mi kávu ochutnat. Byla víc hořká než obvykle,“ potvrdila v úterý soudu jeho přítelkyně. Zatímco jí Janákovi uložili, aby vymyla v herně lednici, s jejím přítelem odjeli, protože prý potřebovali přivézt nějaké věci.

V obci Roztoky u Jilemnice L. V. za volantem skutečně usnul. "Po odbrždění ruční brzdy vozidla Jaroslavem Janákem v přítomnosti Petry Janákové sjel s vozidlem z pozemní komunikace a havaroval, kdy utrpěl zranění, a to otřes mozku lehkého stupně, zhmoždění měkkých tkání horního konce pravého předloktí a oděrky na hřbetu pravé ruky a levém koleni," uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Muži zřejmě zachránily život bezpečnostní pásy. "Janák po něm potom chtěl za rozbité auto 90 tisíc korun," řekla jeho přítelkyně.

Herzán u soudu připustil, že pojistku sjednal, ale to, že by věděl o plánu L. V. zabít, odmítl. Naopak prý sám poškozenému radil, aby všechno ohlásil policii.

Hlavní líčení ve středu u krajského soudu pokračuje výslechem soudních znalců.