Jaroslav S. (54) však vinu necítí. O rok starší bratr na něj prý zaútočil jako první a on se jen ze strachu o život bránil. Devětkrát trestaný muž, který byl mimo jiné souzen za týrání manželky a synů a absolvoval kurzy bojového umění, však u soudu příliš důvěryhodně nepůsobil. Tím spíše, že jeho obětí byl postižený muž, který chodí o francouzské holi.

Místo gratulace čtyři rány nožem

Muži spolu bydleli v bytě, který si pronajal starší bratr a Jaroslav S. se tam nastěhoval, když neměl kde bydlet. Soužití však mělo k idyle daleko a rozpory vyvrcholily pokusem o vraždu.

V den, kdy měl starší bratr svátek, se Jaroslav S. cestou ze zaměstnání posilnil čtyřmi pivy a třemi rumy a doma spolubydlícímu vyčetl, že je všude nakouřeno, horko a v kuchyni že nevypnul sporák.

„Došlo k hádce, trochu jsme se pošťuchovali, řekl jsem mu, ať toho nechá. Ale on mě praštil holí a řekl, že nechce, abych tam s ním bydlel, a že mě dostane do kriminálu,“ vypověděl včera obžalovaný. Měl prý strach, aby ho bratr nezabil, a tak vzal v kuchyni nůž. Podle obžaloby ho bodl nejméně čtyřikrát do břicha a způsobil mu vážná poranění vnitřních orgánů.

„Smrt poškozeného byla odvrácena operačním zákrokem na chirurgické klinice fakultní nemocnice,“ píše se v obžalobě.

Pobodal ho a pak o něj zlomil hůl

Muž, který se málem stal obětí vražedného útoku, ve středu u soudu odmítl vypovídat. V přípravném řízení však uvedl trochu jinou verzi než obžalovaný. Bratr prý přišel domů, začal mu nadávat kvůli zapnutému sporáku a pak do něj začal kopat. Když se muž bránil holí, šel si prý Jaroslav S. do kuchyně pro nůž a pobodal ho. „Říkal mi: Chcípni, ty mršino,“ uvedl poškozený. Pak mu prý útočník sebral hůl a bil ho tak intenzivně, až ji zlomil.

„Byl úplně mimo, jako smyslů zbavený… Jako vždycky, když pil,“ vypověděl pobodaný muž policii. Když prý Jaroslav S. po incidentu zjistil, že mu teče krev z čela, rozbrečel se. Ale svému vážně zraněnému bratrovi nepomohl - muž si musel záchranku zavolat sám.

Soud za to obžalovaného poslal do vězení a uložil mu zaplatit zdravotní pojišťovně za bratrovo léčení 99 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, protože obhajoba se proti němu na místě odvolala.

Na protialkoholní léčení si nevzpomíná
Jaroslav S. o svém bratrovi, který má po prodělané mrtvici mimo jiné problémy s chůzí, u soudu příliš hezky nemluvil. Prohlásil o něm například, že se už v nemocnici sháněl po alkoholu a po návratu že se pravidelně opíjel u stánku nebo v nedaleké prodejně, často prý až do němoty. Policisté však zjistili, že pobodaný muž byl po činu střízlivý.

Sám obžalovaný popřel, že by mu soud v minulosti nařídil protialkoholní léčení. Když ho předseda senátu Miroslav Veselský usvědčil ze lži, prohlásil, že už si to nepamatuje.

Také pohnutky, které ho k útoku na bratra vedly, popisoval obžalovaný poněkud zvláštně: „Myslel jsem si, že když ho píchnu, bude klid… Bodl jsem ho jen trochu, abych mu neublížil.“