„Komu máme vůbec platit?“ Tato otázka zaměstnávala skoro rok téměř každou rodinu ve Dvoře Králové nad Labem při placení vodného a stočného.

Zdejší radnice se po tuto dobu snažila odstřihnout soukromou společnost Vodovody a Kanalizace (VaK) přísunu peněz z kapes místních lidí. Radnice totiž vyzvala obyvatele, aby místo VaK platila za vodu přímo jí.

Včerejší rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové dal ale za pravdu soukromé společnosti. Radnice podle něj vybrané peníze zadržuje neoprávněně. Ze tří a půl tisíce odběratelů jich osmdesát procent neposílalo peníze VaK, ale právě radnici.

Hradecký soud tak potvrdil květnový rozsudek Okresního soudu v Trutnově. Jako žalobce se zde objevily Vodovody a Kanalizace, žalovanou stranu měly podle spisu zastupovat dvě fyzické osoby za účasti vedlejšího účastníka – města Dvůr Králové nad Labem. VaK po nich už od loňska žádal zaplacení částky 17 170 korun za nezaplacené vodné a stočné.

„Žalobce uvedl, že roku 1994 byla mezi žalobcem a vedlejším účastníkem uzavřena nájemní smlouva, na jejímž podkladě se žalobce stal nájemcem a provozovatelem vodovodů a kanalizací ve Dvoře Králové. Žalobce své povinnosti ze smlouvy vyplývající plnil a plní, avšak žalovaní nikoliv,“ stojí v obžalobě.

„Nehodláme žalovat lidi hromadně, protože jsme přesvědčeni, že se do této situace dostali zaviněním města. Město by podle rozsudku mělo vrátit peníze zpět odběratelům a oni nám zaplatit příslušné částky,” dodal v České televizi jednatel VaK Zdeněk Kouba.

Město naopak tvrdí, že mu VaK dluží 50 milionů, například za čištění odpadních vod. „Město chce provozovat vlastní vodovodní a kanalizační síť prostřednictvím svých vodovodů a kanalizací,” vysvětlila televizi plány dvorská starostka Edita Vaňková.

S jednatelem VaK Koubou se město snaží domluvit na odchodu mimosoudně. Odmítá mu ale zaplatit 60 miliónů, které podle starostky za odstoupení od smlouvy a odkup majetku žádá. Majitel VaKu Zdeněk Kouba odhaduje, že mu Dvůr Králové dluží 30 až 40 milionů korun.

Ve hře je ještě třetí strana - čistírna

Dvůr Králové – Vodné a stočné mají zdejší občané platit soukromé firmě Vodovody a Kanalizace (VaK), nikoliv radnici. Jedná se o další spor, který je důsledkem neshod mezi městem, které je vlastníkem sítí, a jejich provozovatelem, firmou VaK. Radnice už před dvěma roky jednostranně vypověděla nájemní smlouvu, kterou považovala za nevýhodnou. Od občanů začala vybírat poplatky sama. To se ale VaK nelíbilo. S odstoupením od smlouvy, která má končit až v roce 2015, nesouhlasí. Město pak letos založilo vlastní vodohospodářskou firmu a jedná s majitelem VaK o odkoupení společnosti. Dohoda ale zatím ztroskotává na ceně. Město mimo jiné vyčítá VaK, že ji dluží peníze za čištění odpadních vod a že špatně udržuje pronajaté sítě, VaK se brání právě skutečností, že město zadržuje peníze za platby. Problém je složitý i proto, že ve hře je ještě třetí strana. Tou je majitel čistírny odpadních vod, kterou je také soukromá firma.

(mach)