Padesát dva miliony korun. To je suma, o níž měl podle obžalob ochudit Josef Malíř, někdejší náměstek primátora, východočeskou metropoli.

Politik je souzen ve dvou případech. Zaprvé kvůli smlouvě o pronájmu zimního stadionu brněnské společnosti ABD – tady jde o 26 milionů korun. Zadruhé se jedná o koupi parkovacího domu v Kollárově ulici od jedné soukromé společnosti. V této kauze měla vzniknout škoda 26 milionů.

„Vinu odmítám," řekl Malíř, když u krajského soudu začal ve středu druhý „parkovací" proces. Stejná slova pronesl i u soudu okresního, kde se koná líčení ohledně ABD.

V případě ABD jde o kroky, jež kontrakt rozšířily. „Jedná se o dva dodatky," vysvětlil nynější primátor Zdeněk Fink, jenž stál za rozvázáním smlouvy.

Právě tento fakt Malíř rozporuje. Namítá, že by se měla dohoda s ABD řešit jako celek. „Některé věci v obžalobě jsou nepřesné, jiné vytržené 
v kontextu.  Musí se vysvětlit ty věci v kontextu doby, kdy se staly," přesvědčoval exnáměstek.

Smlouva začala platit
v červnu roku 2006, na začátku února 2012 ji město vypovědělo. ABD pak žalovalo kvůli tomu, že podle radnice firma neprostavěla na stadionu tolik peněz, kolik vykázala. Rozdíl byl 160 milionů.

„Je to moc nepříjemné. Když se případ dostal do této fáze, tak si člověk nemůže být nikdy jistý. Jste závislý na tom, jestli bude vše posouzeno tak, jak to vnímáte vy," přiznal před časem. „Pořád si myslím, že by to nemělo dopadnout jinak než dobře."

V kauze ABD hrozí Malířovi až osmiletý trest, v procesu Kollárova ještě o čtyři roky vyšší postih.

V druhém případě jde především o fakt, že v domě je méně parkovacích míst, než bylo v původních plánech.
A také cena jednoho stání je vyšší, než se předpokládalo. Jeho cena v Kollárově je přes tisíc korun.

„Je vyšší, ale například 
v garážích pod krajským úřadem šlo o ještě vyšší čísla," upozornil Malíř.

„Parkovací dům byl podle znaleckého posudku pořízen za takzvaně předraženou cenu, nikoliv za cenu obvyklou. Obvyklá cena by měla být o zhruba 20 milionů nižší než cena, za kterou byl reálně pořízený," řekl státní zástupce Petr Kouble.