Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký před senátem královéhradeckého krajského soudu stane až na začátku srpna. Předseda senátu včera účastníky upozornil, že obžalovanému se podařilo doručit obsílku teprve v neděli, takže nebyla dodržena zákonná pětidenní lhůta mezi doručením a začátkem soudu. Hlavní líčení by tedy mohlo začít pouze v případě, že by k tomu dal obžalovaný souhlas.

Problémy obce
Současný lipnický starosta Leoš Bláha loni řekl, že obec by měla vrátit dotace včetně penále v celkové výši kolem 26 milionů korun. „Požádali jsme daňovou správu o prominutí odvodů, penále a upuštění od náhrady úroků. Vyšla nám vstříc, přesto musíme splácet téměř 16 milionů korun. To bude paralyzovat investiční rozvoj obce možná na 15 let," řekl Bláha. Podle něj také zatím není jisté, zda bude Lipnice moci dále žádat o dotace. „I kdybychom dotace získali, zřejmě nebudeme mít volné peníze na svůj podíl," dodal Bláha. Lipnice má roční rozpočet kolem deseti milionů korun včetně zisků z těžby lesa. Daňové příjmy dosahují jen kolem sedmi milionů korun.

Špatná adresa

To však Horký neměl v úmyslu. „Dnes končíme," prohlásil, a tak hlavní líčení ani nezačalo.

Obsílka prý byla poslána na špatnou adresu, takže ji pošta nedoručila a policie Horkého v Lipnici nalezla až v neděli.

Horký také usiluje o to, aby mu soud přidělil bezplatnou obhajobu. Žádost dokládá svými majetkovými poměry. Jeho nynější advokát ihned soudu nabídl, že by svého klienta zastupoval i nadále.

„Věc se jeví jako obsáhlá a ne právě jednoduchá. Je na zvážení, zda tomuto návrhu nevyhovět," řekl k tomu předseda senátu Zdeněk Šulc. Jak o tom rozhodne soud, však nechtěl předjímat.

Obžaloba bývalého starostu Horkého viní, že v letech 2002 až 2010, kdy stál v čele Lipnice nad Sázavou, neoprávněně používal peníze, které zastupitelé uvolnili na nákup pozemků. Také prý vystavoval falešné faktury a do účetnictví úřadu zařazoval fiktivní doklady a faktury za práce, které nebyly provedeny. Horký obvinění od začátku odmítal, připustil však, že dělal „finanční kulišárny".