Ve středu se před královéhradeckým krajským soudem četly listinné důkazy a hlavní líčení bylo poté odročeno na dny 9. až 11. listopadu.

„Na tento termín budou předvoláni další dva svědci a také znalec s jeho posudkem, 11. listopadu by pak mohl být vyhlášen rozsudek," uvedla mluvčí soudu Iva Matušková. První svědky předseda soudního senátu Zdeněk Šulc vyslechl už v pondělí a úterý.

Horký už v pondělí při zahájení líčení odmítl obžalobu a tvrzení, že obci způsobil škodu. Obec Lipnice po Horkém požaduje uhrazení 15,5 milionu korun a úroků.

„Vedl jsem obec jako starosta směrem dopředu, hledal jsem cesty, které ji posunou," řekl Horký, jenž před soudem pouze připustil pochybení v administrativě.

„Nikdy jsem to nedělal s účelem obohatit se nebo vylákat peníze," řekl Horký. Dodal, že věnoval obci 20 let života. „Ten výsledek je pro mě hodně smutný," uvedl.

Podle obžaloby Horký, který stál v čele Lipnice v letech 2002 až 2010, neoprávněně používal peníze, které zastupitelé uvolnili na nákup pozemků. Také údajně vystavoval falešné faktury a do účetnictví úřadu zařazoval fiktivní doklady a faktury za práce, které nebyly provedeny. V několika případech obec také nesplnila podmínky přidělené dotace, například při prodeji bytů, rekonstrukci náměstí či budování zázemí na hřišti.

Horký v této souvislosti připustil pouze změny projektů, tvrdí však, že o tom věděli i ostatní zastupitelé.

Kauza, v níž jsou nyní spojeny tři původně jednotlivé obžaloby, začal řešit v roce 2012 Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Soudkyně však loni předala spis k rozhodnutí pražskému vrchnímu soudu, protože způsobená škoda přesahuje hranici pěti milionů korun, a kauzu by měl proto řešit soud vyššího stupně. Vrchní soud pak rozhodl, že se případem má zabývat hradecký krajský soud.