Obehranou lest s rozměňováním peněz naposledy úspěšně vyzkoušeli na starší manželské dvojici ze Svinar. Dva podvodníci, aniž by se namáhali zazvonit, vešli do odemčeného rodinného domku. Představili se jako pracovníci VČE a tvrdili, že manželům nesou přeplatek za elektřinu. Mělo jít o tisíc korun.

U sebe však měli jen dvoutisícovku, a tak chtěli rozměnit. Obvyklý trik, který však stále zabírá.

„Žena šla pro peníze. Druhý z dvojice lapků, který do té doby postával venku, vešel dovnitř. Sledoval, kde má stará paní peníze uložené,“ popisuje mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Stařečkům už se situace začala zdát podezřelá a chtěli nezvaného hosta z domu vystrnadit. Mezitím však druhý ze zlodějů ukradl 13 tisíc korun, jež našel ve stole, kam šla žena předtím pro peníze na rozměnění. Oba poté narychlo zmizeli.

Ve východních Čechách, stejně jako v celé republice, stále platí, že počet obdobných objasněných případů je bohužel minimální. Starší lidé si často nepamatují, jak zloděj vypadal, nebo krádež ze studu nahlásí až po několika dnech. Policie se tak prakticky nemá při vyšetřování čeho chytit.

Některé loňské obdobné případy

Pachatelé se zaměřují především na důvěřivé seniory.

Hradec Králové: šestaosmdesátiletý muž přišel o více než 100 tisíc korun, zloděj mu tvrdil, že se znal s jeho ženou
Chrudim: o 18 tisíc korun přišla šestaosmdesátiletá žena, pachatel po ní požadoval peníze na opravu auta jejího syna
Pardubicko: pět lidí vniklo násilím k 76leté ženě, okradli ji o 9 tisíc
Rybná nad Zdobnicí, Rychnovsko: důchodkyně okradena o 20 tisíc pod záminkou kontroly vodoměru
Bílý Újezd, Rychnovsko: důchodce přišel o sedm tisíc korun, pachatel mu tvrdil, že mu přišel vrátit přeplatek za vodu a elektřinu
Častolovice: žena byla okradena o 12 tisíc korun, pachatelé ji prosili o vodu do auta