Na čtvrteční ráno nebude ještě dlouho v dobrém vzpomínat Hana Kalvodová (75) z Hradce Králové. Tu navštívil přibližně čtyřicetiletý muž a s falešným průkazem policisty se dostal až do jejího bytu. Následně začalo drama, kdy se falešný strážce zákona naplno „vybarvil." Po seniorce totiž požadoval nastřádané peníze.

„V šuplíku jsem měla obálku se jmény vnoučat se šesti tisíci. Šetřím pro ně peníze na vánoční dárky," svěřila se Hana Kalvodová s tím, že zloděj se neštítil ani fyzického násilí. Ženu povalil na gauč a dal jí ruku před ústa, aby nekřičela.

„Řekl, že mi ublížit nechce, že peníze vrátí. Přesvědčoval mě, že mu umřela dcera a peníze potřebuje na pohřeb," upřesnila argumenty zloděje seniorka.

Pětasedmdesátiletá žena byla z celé situace doslova v šoku, to možná zaskočilo i agresivního zloděje, který jí nakonec „věnoval" jednu tisícikorunu ze svého lupu s příslibem vráceni celé částky a seniorce nabídl i sklenici vody. Následně se za ním zabouchly dveře.

Místo pohřbu herna

Zloděj si své chování snažil před seniorkou obhájit tím, že potřebuje finanční hotovost kvůli rodinné tragédii – smrti dcery. Jeho kroky však ihned směřovaly k blikajícím automatům. Tam během chvíle všechno prohrál, ale jeho motivace nepolevila a snažil se podobným způsobem získat další peníze.

Vyhlédl si další oběť

„O dvě hodiny později už měl tentýž muž namířeno do dalšího bytu, kde mu otevřela čtyřiaosmdesátiletá žena. Muž se opět vydával před vpuštěním za kriminalistu, který vyšetřuje krádež několika set tisíc korun," uvedl vedoucí tiskového oddělení královéhradeckých policistů Jan Čížkovský s tím, že druhá seniorka jeho výmyslům nenaletěla a zloděje do svého bytu vstoupit nenechala. Následně kontaktovala hradecké policisty, kteří měli už detailní popis pachatele od první oběti.

„Popis byl docela detailní, takže jsme věděli, že se nemůžeme mýlit," uvedl za pohotovostní eskortní tým Jiří Lokvenc.

Od nahlášení uplynulo něco přes dvě hodiny, když se zloděje, který se neštítil pod vymyšlenou identitou okrást seniorku, podařilo chytit na Náměstí 5. května.

„Muž, který není policii neznámý kvůli své trestné minulosti, byl navíc po včerejším zadržení pod vlivem alkoholu, což prokázala i dechová zkouška," dodal Jan Čížkovský.

Pokud se podaří zloději prokázat vinu, což je vzhledem k případu více než pravděpodobné, hrozí mu až dva roky za mřížemi.

Policie radí nedůvěřovat

Vzhledem ke čtvrtečnímu případu kriminalisté radí, aby obzvláště senioři nikoho cizího do bytu nevpouštěli. A kromě dalších doporučení se vyplatí i udržovat dobré sousedské vztahy.

„Obětí trestného činu se v loňském roce stalo 101 seniorů. Z toho policie odhalila pachatele v 56 procentech případů," doplnil policejní statistiky za Královéhradecký kraj Ondřej Moravčík.