Finance na doprovod fanoušků i opatření uskutečněná v místě konání utkání půjdou z kapes daňových poplatníků.

„Na domácím stadionu se hradečtí fanoušci chovají slušně, ale jak vyjedou ven, je problém," konstatoval na tiskové konferenci ředitel policie Královéhradeckého kraje Jan Švejdar.

Pardubičtí jezdí bez „Velkého bratra"

S pardubickými hokejovými, ani fotbalovými či basketbalovými fanoušky zatím podle policejního mluvčího Pardubického kraje Jozefa Bocána policie problém neměla.

„Od začátku platnosti tohoto nařízení jsme je na žádný zápas doprovázet nemuseli a ani v tuto chvíli nemám informaci o tom, že by se pardubická policie na nějaký rizikový výjezd připravovala," informoval Bocán.

V praxi bude nové nařízení fungovat tak, že pokud policisté vyhodnotí výjezd fanoušků nějakého sportovního klubu jako rizikový, bude pořádková jednotka zabezpečovat jejich dopravu do soupeřova města. Tam je předá místním policistům a po zápase zase zajistí jejich cestu zpět.

Mluvčí hradecké policie Ivana Ježková dodala, že předmětem zájmu budou hlavně hromadné přesuny fanoušků, tedy jejich cesty vlakovou nebo autobusovou dopravou či v kolonách většího počtu aut.

„Pokud policisté z jiného kraje doprovodí fanoušky domovského klubu do Hradce, budou nám samozřejmě připraveni pomoci při našem opatření, nicméně jejich hlavním úkolem bude dohled nad dodržováním zákonů po cestě na a z utkání," uvedla Ježková.

Účastnit by se těchto úkolů v celém kraji měli nově členové Pohotovostního a eskortního oddělení, které bude ještě letos pravděpodobně zřízeno.

V dohledu nad chováním problémových fanoušků při utkáních se nic nemění. „Budeme i nadále dohlížet nad veřejným pořádkem mimo stadion. Pokud budeme pořadatelem požádáni o provedení zákroku na stadionu, tak ho provedeme a vyúčtujeme pořadateli," vysvětlila mluvčí.

Také pardubičtí policisté jsou na výtržnictví fandů připraveni. Zásahy ve vlacích trénovali spolu s polskými kolegy před loňským evropským fotbalovým šampionátem.

"Fans" a policie

- 18. 2. 2012 fanoušci FC Hradec Králové při cestě z Liberce domů poškodili vlak a způsobili škodu 68 tisíc korun. Vyšetřování bylo odloženo, protože se nepodařilo zjistit konkrétního pachatele.

- 27. 10. 2012 se u čerpací stanice v Napajedlích fanoušci Hradce dopustili výtržnosti při cestě z utkání s FC Slovácko. Vznikla škoda zhruba dva tisíce korun a konkrétní osoba je podezřelá z přečinu výtržnictví.

- Výtržnosti hradeckých fanoušků mimo stadion byly loni policisty řešeny například i v Ostravě, na Slovácku, v Příbrami a v Jablonci.

- Před zhruba čtrnácti dny došlo k incidentu v Pardubicích při utkání I. ligy v basketbalu žen. Fanoušci FC HK byli podpořit „hradecké Lvice" a v hale i po cestě městem policie řešila jejich přestupky.