Na svědomí má i vykradené stánky a obchody. Mladíkům od 19 do 25 let, hrozí až osm let vězení.

Gang plánoval loupeže pečlivě. Vždy jeden hlídal a jeden seděl v autě, připraveném k útěku. Do benzinek a barů pak vrthli s kuklami na hlavě a nebo maskovaní kapucí.

Proti přepadeným použili plynové pistole, samopal i slzný plyn.

Mladíci se k loupežím přiznali. Odmítají ale, že uloupili peníze a ukradli zboží, za téměř dvě sta tisíc korun. Soud proto včera vyslýchal poškozené, aby vysvětlili, jak počítaly své ztráty.

Před soudem včera vypovídal i Petr Jirásek, který pracoval jako obsluha přepadené pivnice v Kocbeři.

„Bylo půl třetí ráno, když dovnitř vtrhli dva muži v kuklách a s pistolí. Jeden z nich vystřelil do stropu a hrnul se k barovému pultu. Začal na mě křičet, ať mu dám peníze. Na baru uviděl kasírtašku, tak po ni sáhl. Vybral papírové peníze a drobné nechal. Odnesl šestnáct tisíc. Lupiči pak vyběhli ven a prchali směrem do lesa,“ popsal průběh loupeže.

Sám pak hned volal policii, které nahlásil škodu. „Bylo to skutečně celých šestnáct tisíc? Dáte za to ruku do ohně,“ ptal se soudce Pavel Ruml.
„Je to odhad,“ odpověděl svědek. „Ale vím přesně, kolik jsem měl na počátku směny. A kolik byla tržba. Nakonec jsem připočítal i peníze z automatů, což by dalo víc. Šestnáct tisíc to bylo ale jistě,“ dopočítal barman.

Lupiči chtěli na svobodu,hrozíjim ažosm let

Výši škody po vloupání do Základní školy v Meziměstí, přišla obhajovat i Marcela Smrčková, která pracovala jako vedoucí školní jídelny.
„O tom, že školu v noci vykradli, jsem se dozvěděla ráno od školníka. Volal mi. Když jsem přijela, už tam byla policie. Chyběl počítač a tiskárna. A taky nějaké potraviny. Myslím nějaká smetana a hovězí vývar.

„Jste si jistá tím, že to bylo vše, co zloději odnesli,“ ptal se soudce. „Úplně ne. Inventuru jsme provést nemohli, ukradli počítač, ve kterém bylo účetnictví. Tak jsme museli všechno dohledávat sami,“ dodala žena.

Soud chtěl vyslechnout i další svědky, kteří se stali obětí přepadení. Měli nejen vyčíslit škodu, ale i přesně popsat, co zažili. Několik jich ale bez omluvy nepřišlo, jeden dorazil pozdě, další odjel za hranice. „Nelze zakládat skutkových děj u loupeží jen na tom, co nám o nich řekli obžalovaní,“ konstatoval soudce Pavel Ruml. „Trvám na tom, aby se svědci dostavili,“ dodal.


V závěru soud řešil snahu dvojice obžalovaných dostat se na svobodu. „Blíží se konec zákonné doby a je tedy na místě zvážit propuštění mého klienta z vazby,“ řekl v soudní síni František Derik, obhájce Martina Pitaše. „K trestné činnosti se přiznal, všichni svědci už byli vyslechnuti. Navíc se písemně zavázal, že se bude dostavovat k soudu a nebude ovlivňovat svědky,“ dodal. Podobně se za obžalovaného Martina Kužela zaručoval i advokát Bohumil Olšar.

Soud se však však nedal obměkčit. Vzhledem k závažnosti trestné činnosti, na které se oba podíleli, je odmítl propustit. Rozplétání případu série loupeží a krádeží, teď bude pokračovat výslechem dalších svědků.

Soud odročil další jednání až na 6. října.

(Jiří Máslo)