Okresní soud v Náchodě začal řešit případ série loupeží a krádeží, ke kterým došlo od března 2008 do července 2009 na Náchodsku a Trutnovsku. Gang sedmi mladíků přepadl podle obžaloby dvě benzinové pumpy, dvě herny a čtyři bary. Vykrádal i stánky a obchody.

Mladíci ve věku od devatenácti do pětadvaceti let se na loupeže pečlivě připravovali.

S kuklami na obličeji a v kapucích, byli také vyzbrojeni. V místě loupeže téměř vždy jeden hlídal a jeden seděl v autě, připraveném k útěku. Na oběti pak mířili samopalem, plynovou pistolí a použili i slzný plyn.

První přepadení uskutečnili v březnu 2008 ve Rtyni v Podkrkonoší, kde vtrhli do benzinové stanice Robin Oil. Dovnitř šli ve třech, maskovaní kuklami. Na obsluhu namířil jeden z trojice samopal a požadoval peníze. Muž výhrůžkám podlehl a lupičům vydal 13 tisíc korun. I přesto inkasoval dávku slzného plynu do obličeje.

V červnu 2009 se trojice lupičů vydala do herny Viktorka v České Skalici. Scénář byl stejný. Maskovaní kuklami vykopli vstupní dveře a na obsluhu vytáhli airsoftovou pistoli. Barman po výhrůžkách a úderu do hlavy vydal kasírtašku. Pak otevřel i trezor a vydal i další peníze. Lupiči získali 54 tisíc korun.

Loni v červenci následovalo přepadení herny Jupiter v Hronově. Do herny šli dva.

Na místo dorazili osobním vozem Fiat Punto. Jeden z lupičů pak pod namířenou plynovou pistolí donutil dvě provozní baru vydat peníze. Lupiči se tak zmocnili 32 tisíc korun.

Ženy se nelekly

Další přepadení se odehrálo ve dvou, v baru Murphys v České Skalici. Jeden z lupičů namířil na servírku plynovou pistoli. Když odmítla peníze vydat, vystřelil dva metry od jejího obličeje. Nakonec lupiči s nepořízenou utekli.

Neúspěchem skončila i loupež ze Silvestra 2008, kam se vydal jen jediný z lupičů. Cílem bylo vyloupit pumpu v Říkově u České Skalice. Když čerpadlář vyšel ven, namířil na něj plynovou pistoli. Když viděl, že má jen stokorunu, vytrhl mu ji a zmizel.

Asi nejsmělejší loupeží byla ta, ke které došlo v červenci 2009 v baru U Žižky v Meziměstí. Dva z lupičů se vydali do baru, kde pracovala sestra jednoho z nich. Ze strachu, že je pozná, bratr nemluvil vůbec. Druhý z lupičů žádal peníze slovensky. Lup nakonec činil téměř 35 tisíc korun.

Debaklem skončilo přepadení z března 2009, ve Rtyni v Podkrkonoší, v herně U Žižky. Pětice mladíků, si po pečlivém rozdělení úkolů, brousila zuby na tučný balík peněz. A i když hrozila samopalem a slzným plynem, neuspěla. Další z přepadených žen se nelekla a peníze odmítla vydat. Lupiči tak odešli bez jediné koruny.

Cigarety prodali, pendreky snědli

Větší část trestné činnosti gangu, celkem dvacet případů, pak tvoří krádeže a vloupání do prodejen a stánků. Po návštěvě obžalovaných mizely hlavně cukrovinky, alkohol i cigarety. „Cigarety jsme dali do jednoho z barů v Polici nad Metují,“ přiznal obchod s kradeným zbožím jeden z obžalovaných Pavel Weiss. „Prodali je a nám dali peníze,“ dodal. Jindy však kradli zboží, které se prodává hůř. Když se v červenci 2008 vloupali do areálu koupaliště v Meziměstí, našli 300 kusů ovocného pendreku.

Obžalovaný Michal Kužel u soudu popřel, že by cukrovinky prodali. „Všechny jsme je snědli,“ přesvědčoval udivený soud Michal Kuže. Soud ve středu vyslýchal především obžalované. Rozsudek tak lze očekávat až za několik dní.

Jiří Máslo