„Justice chybovala, když neprojednala žádost o obnovu procesu veřejně a řádně neprověřila navržené nové důkazy. Nyní musí krajský soud chybu napravit," řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Podle pravomocného rozsudku Giňa v roce 2004 v Olešnici na Rychnovsku zorganizoval loupežnou vraždu. K útoku na seniorku navedl svého mladistvého syna a pět dalších dětí. Na místo činu je dovezl autem, ve kterém na ně čekal. Mezitím děti jedenaosmdesátiletou ženu kopaly, bily paličkou na maso do hlavy a bodaly nůžkami do hrudníku a krku. Z jejího domku si odnesly asi dva tisíce korun, které předaly Giňovi.

Ten rozsudek opakovaně napadal řádnými i mimořádnými opravnými prostředky, tedy odvoláními, dovoláními i ústavními stížnostmi. Čtrnáctiletý trest, který si odpykává ve valdické věznici, mu ale soudy nezrušily. Muž podal i čtyři návrhy na obnovu řízení, která je přípustná jen tehdy, když vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy.

Všechny návrhy soudy zamítly. Podle ministra justice v posledním případě porušila zákon, když v neveřejném zasedání rozhodla, že Giňa návrh nepodložil konkrétními důkazy. „Jsem toho názoru, že ve věci mělo být nařízeno, již s ohledem na navrhované důkazy, veřejné zasedání, v jehož rámci by byli slyšeni navrhovaní svědci, aby mohlo být posouzeno, zda jejich výpovědi obsahují nové skutečnosti, které by mohly vést k jinému rozhodnutí o vině obviněného," napsal Blažek ve stížnosti pro porušení zákona.

Giňa připouští, že děti svezl k domu později zavražděné důchodkyně. Prý ho o to požádal jeden z hochů. Odmítá ale, že skupinu chlapců poslal loupit a vraždit.