„Budeme bojovat dál," řekl včera po vynesení rozsudku.
Městu se nepodařilo získat ani část vyrobených varhan. Jejich tvůrce řekl, že neví, kde jsou, protože je policie i přes jeho upozornění nezajistila.
Dotace šla na dluhy
Soud varhanáře uznal vinným, že z šestimilionové dotace, kterou na stavbu nástroje dostal, použil jen 714 tisíc korun a zbytek použil mimo jiné na zaplacení svých dluhů, dostavbu varhan v Jablonci nad Nisou či dostavbu pronajaté fary.
Před hradeckým krajským soudem stál Grygar už podruhé. Původně ho senát zprostil obžaloby, protože se nepodařilo prokázat, že peníze z dotace použil v rozporu se smlouvou. Žalobkyně se proti rozhodnutí odvolala a vrchní soud případ vrátil do Hradce Králové.
U zdejšího soudu tak před týdnem vystoupil soudní znalec s novým posudkem, který konzultoval s významným německým odborníkem na stavby varhan. Poukázal například na cenu za technickou dokumentaci, za niž obžalovaný inkasoval půl milionu korun, podle znalce však měla být desetkrát nižší. Upozornil také na velké rozpory v údajích o množství použitého materiálu.
Podmíněný trest
Obhajoba se však proti posudku ohradila. Grygarův obhájce včera prohlásil, že vyslechnutý znalec nemá specializaci na stavbu varhan, a jeho posudek tak „není procesně použitelný důkaz". Podle něj také nebylo prokázáno, že by obžalovaný použil dotaci k jiným účelům. Grygar později řekl, že na stavbu použil 7,5 milionu korun.
Soud však byl opačného názoru. „Posudek byl udělán pečlivě a odborně," řekl předseda senátu a zdůraznil i příspěvek německého konzultanta k ohodnocení díla.
Senát se rozhodl udělit Grygarovi jen podmíněný trest. „Bude mu dána možnost, aby škodu Hradci Králové uhradil," podotkl předseda senátu.
Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na podání odvolání.