Grygar byl podezřelý z dotačního podvodu při výrobě varhan pro Filharmonii Hradec Králové.

Špatně sepsaná smlouva

Podle obžaloby Grygar způsobil hradecké radnici, která poskytla dotaci na stavbu varhan, škodu 5,4 milionu korun tím, že peníze na výrobu nástroje použil na splacení svých dluhů či opravu fary. Grygar však obžalobu odmítá a opakovaně uvedl, že peníze použil na přípravu stavby varhan.

„Rozhodování v této kauze bylo velmi složité. Nejednalo se totiž o jednoduchou věc,“ uvedl soudce Jiří Vacek s tím, že se při rozhodování opíral o znalecký posudek z oboru varhanářství, kde přizvaní znalci svorně tvrdili, že Grygarova slova, že velkou část peněz použil na přípravné práce na budoucím nástroji, jsou opodstatněná. „Při celém jednání nebylo prokázáno, že peníze použil jinak. Ale o celém fungování nadace si můžeme myslet své,“ řekl Vacek. Dodal, že prvotním problémem v celé kauze byla špatně nastavená smlouva, kterou vyhotovil hradecký magistrát. „Ta umožňovala čerpání peněz ještě dříve, než Grygar splní smlouvou dané podmínky. Pokud by magistrát sepsal smlouvu řádně, vůbec jsme tu nemuseli sedět,“ konstatoval soudce Vacek s tím, že tribunál krajského soudu nemůže nahrazovat magistrátní pochybení, a v případě vymáhání peněz odkázal vedení radnice na spor občanskoprávní.

Druhé největší varhany

Celá anabáze případu začala na prahu nového milénia, kdy byl Grygar požádán, aby vyrobil varhany pro rekonstruovanou budovu hradecké filharmonie.

Měly být hotové v roce 2006 a celková suma byla vyčíslena na 18 milionů korun. „Kdybych je dodělal, byly by to druhé největší varhany v Čechách. Ty největší jsou v pražském Rudolfinu a mají 57 rejstříků. Hradecké mají mít jen o tři méně,” řekl před soudem Grygar, který měl mít na výrobu varhan 12 milionů z nadačního fondu a zbytek mu uvolnilo město Hradec Králové. Když v roce 2006 odcházely slíbené finanční prostředky z hradecké kasy, bylo to na základě ujištění, že má nadační fond na svém kontě již zbytek požadované částky na zhotovení hudebního nástroje. Peníze tam však nebyly.

Grygar to u soudu vysvětlil tím, že on sám měl na nadační účet poslat přes čtyři miliony korun, které chtěl získat z vyplacené pojistky, neboť mu v roce 2004 vyhořela jeho dílna.

V roce 2005 se práce na nástroji pro Hradec zastavily. „Důvodem byl fakt, že se musel zcela překopat můj původní návrh. Přistoupil jsem proto k zastavení prací a začal tvořit nové návrhy varhan. Na nich jsem pracoval až do března roku 2007,” dodal Grygar 
s tím, že tento koncept 
poté představil hradeckému magistrátu a začal s novou výrobou.

Nástroj zůstává 
v nedohlednu

V tu dobu již hradecké radnici došla s Grygarem trpělivost a chtěla peníze vrátit. Ani od Grygara nebo fondu je však nezískala. Proto radnice podala trestní oznámení a na podzim roku 2008 rozhodla, že varhany pro hradeckou filharmonii vyrobí továrna Rieger – Kloss Varhany, která převezme pohledávku za nadačním fondem. Nyní stojí v krnovské firmě Rieger – Kloss část nástroje za čtyři miliony korun, na další pokračování stavby se shánějí peníze.