Informuje mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček
Na počátku září se uskuteční rozsáhlé protipovodňové cvičení Vltava a Labe 2007, které připravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s dalšími institucemi zodpovědnými za povodňovou ochranu.
Toto třídenní cvičení bude mít komunikačně štábní charakter, jeho cílem tak bude především metodicky procvičit činnost a vzájemnou komunikaci povodňových orgánů a orgánů krizového řízení během povodní velkého rozsahu. Cvičení Vltava a Labe 2007 se bude odehrávat na území celkem 6 krajů a hl. m. Prahy podél toků Vltavy a Labe. Vedle ústředních správních úřadů se ho zúčastní povodňové orgány 31 obcí s rozšířenou působností a 97 dalších obcí. Toto cvičení, jehož rozsah vzásadě kopíruje povodně vroce 2002, tak patří k vůbec největším cvičením svého druhu v historii České republiky. Vzhledem ke štábnímu charakteru by nemělo nějak narušit běžný život občanů.
Do přípravy cvičení je kromě Ministerstva vnitra zapojeno i Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo obrany, Správa státních hmotných rezerv, Český hydrometeorologický ústav a další instituce odpovědné za povodňovou ochranu.
Cvičení Vltava a Labe 2007 bude zároveň vyvrcholením systematické přípravy starostů a dalších přestavitelů obcí voblasti ochrany před povodněmi. Na základě usnesení Bezpečnostní rady státu Hasičský záchranný sbor ČR vroce 2006 zorganizoval pro starosty azastupitele všech obcí školení očinnosti povodňových orgánů, orgánů krizového řízení a složek integrovaného záchranného systému při povodních. Vkvětnu pak byla na brněnském výstavišti kvidění moderní technika Hasičského záchranného sboruČR aproběhly tam ukázky protipovodňových opatření (např. ochrana budovy před povodní), což posloužilo jako praktické doplnění školení představitelů obcí.
Hasičský záchranný sbor ČR se svými jednotkami požární ochrany je významnou součástí systému ochrany před povodněmi. V době povodní HZS ČR koordinuje záchranné a likvidační práce, nasazuje jednotky požární ochrany, prostřednictvím operačních a informačních středisek zajišťuje informovanost obcí srozšířenou působností, krajských úřadů a složek integrovaného záchranného systému o varovných hlášeních vsouvislosti spovodní, na základě žádosti příslušného povodňové komise provádí varování obyvatelstva ohroženého území atd.
V době mimo povodňovou aktivitu kontroluje připravenost jednotek požární ochrany na plnění úkolů zabezpečení ochrany zdraví, života a majetku občanů, zabezpečuje výstavbu a provozuschopnost systému varování obyvatelstva a vyrozumění orgánů krizového řízení, podílí se na přípravě nouzového přežití obyvatelstva, zejména v humanitární pomoci povodněmi postiženému obyvatelstvu, plánuje opatření k ochraně obyvatelstva z území ohrožených zvláštní povodní pod významnými vodními díly apod. Hasičský záchranný sbor rovněž sjednocuje postupy evakuace obyvatelstva, navrhuje povodňovým orgánům rozsah evakuačních opatření vpovodňových plánech, předává výstražné hlášení ČHMÚ povodňovým subjektům.
kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-GŘ HZS ČR