Finanční správě vadilo, že HKfree poskytuje svým členům připojení k internetu za členský příspěvek, ale neodvádí daně. Roční obrat spolku činí asi patnáct milionů korun. Úředníci proto rozhodli, že bude zaregistrován jako plátce daně z přidané hodnoty a musí tuto daň doplatit zpětně. Od roku 2013 se částka vyhoupla nad sedm milionů korun. Spolek se proto obrátil na soud a dostal zapravdu.

Úředníci nevyměřili přesnou hranici

Podle předsedkyně senátu Krajského soudu v Hradci Králové Magdaleny Ježkové Finanční správa přesně nevyměřila hranici mezi ekonomickou a spolkovou činností.

„Od daňového orgánu se očekávalo, že provede podrobnou analýzu činnosti žalobce (HKfree), aby bylo zřejmé, že dochází k narušení hospodářské soutěže,“ řekla včera soudkyně.

Správce daně se však podle jejích slov této povinnosti nezhostil - a ani nemohl. Omezil se na to, že porovnal ceny, ale ve skutečnosti měl porovnat neziskovou činnost spolku ve vztahu k ostatním činnostem.

„Závěru žalovaného nemohl krajský soud přisvědčit,“ uvedla soudkyně Ježková.

Spolek zkusí pozastavit exekuci

Rozhodnutí soudu v soudní síni přihlížely desítky členů spolku. Včerejší vítězství je však jen částečné.

„Žalovaný se dopustil procesních pochybení, zkoumání z jeho strany, zda HKfree skutečně narušuje hospodářskou soutěž, tedy bude pokračovat,“ upozornil daňový poradce David Hubal, který se specializuje na zastoupení klientů ve sporech daňových subjektů s Finanční správou ČR.

Připomněl, že spolek existuje od roku 2004 a působí neziskově. Nyní mu však hrozí hospodářský zánik. „Sedm a půl milionu na DPH plus daň z přijmu znamená hospodářský kolaps,“ vysvětlil.

HKfree podle něj v současné době čelí masivní exekuci.

„Zkusíme ji pozastavit, než budou vyřešeny právní otázky, Budeme namítat, že lze očekávat, že rozhodnutí, která jsou pro ni podkladem, budou změněna,“ řekl David Hubal.

Dodal, že „žádný soudný člověk“ si nemůže myslet, že v případě tohoto spolku jde o komerční činnost. Jeho členové totiž mimo jiné nemají možnost službu internetového připojení reklamovat.

Komunitní síť
Za vznikem HKfree stál podle jeho členů plán vytvořit komunitní síť, která by pokryla celý Hradec Králové. Podle webu spolku je dnes k síti připojeno více než 1700 domácností v Hradci Králové a okolí. Aby se dala síť provozovat a rozvíjet, platí členové členský příspěvek 290 korun. Spolek podporuje školy, knihovny, centra po handicapované, sportovní organizace a kulturní zařízení. Na léto připravuje druhý ročník dětského tábora v Jedlové.