V noci, na střeše, přímo při činu polapili špindlerovští policisté zloděje, kteří vykrádali rozestavěné objekty a další, zpravidla neobývané budovy na hřebenech Krkonoš. Kromě jiného se vloupali i do Petrovy boudy, kde jsou v plném proudu stavební práce na obnovení legendárního místa (informovali jsme v Deníku minulý týden).

Policejní hlídka ze Špindlerova Mlýna ve spolupráci s kolegy z Vrchlabí zadržela dvojici cizinců u Erlebachovy boudy ve výšce 1150 metrů nad mořem při krádeži materiálu z nedaleké vodní elektrárny. Vystihla jejich úmysl odcizit materiál. "Zákrok nebyl jednoduchý. Muži se pohybovali na střeše, kam za nimi policisté museli vylézt a použít i donucovací prostředky, protože nereagovali na jejich výzvy," přiblížil zadržení zlodějů Lukáš Vincenc, mluvčí trutnovských policistů.

Jeden ze zadržených cizinců vyfasoval trest vyhoštění z České republiky a náhradu škody, druhý sedí ve vazbě a může dostat až osm let vězení. Na svědomí toho má totiž víc.

Podle zjištění Deníku se jedná o Poláky. Policistům se podařilo část odcizeného materiálu vypátrat a předat jedné z poškozených firem zpět. Jednáním těchto mužů měla hned několika právnickým osobám vzniknout finanční škoda v řádech statisíců korun. Intenzivním šetřením kriminalistů už také vyšlo najevo, že zadržený cizinec, kterého trutnovský soud poslal do vazby, se dopouštěl začátkem letošního roku krádeží v zemědělských podnicích na Trutnovsku. Proto mu hrozí až osm let vězení. "V současné době ještě vyhodnocujeme zajištěné stopy," doplnil policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Lupiči vykrádali rozestavěné nebo neobývané budovy ve Špindlerově Mlýně. Poškodili také stavbu nové Petrovy boudy. "Nezvaní hosté ji navštívili několikrát. Na stavbu si přivezli i vlastní žebříky. Zloději neváhali vylézt na střechy a demontovat osazenou plechovou krytinu se žlaby a svody," řekl Martin Javůrek, obchodní ředitel vrchlabské společnosti STAS, která Petrovku staví.

Při dalším nájezdu se nabourali do uzamčených budov a odcizili tesařům a kameníkům nářadí za statisíce. "Ihned po první návštěvě zlodějů jsme provedli elektronická opatření. Jaká konkrétně jsou, nebudu sdělovat z taktických důvodů. Mohu jen potvrdit, že jsou poměrně rozsáhlá a je jich více. Zlodějských band se nebojíme," dodal Javůrek.

Ani nadmořská výška nebyla překážkouMěděné trubky, žlaby, okapy, plechy, střešní krytinu a další stavební materiál v horském prostředí lokality Špindlerova Mlýna se staly terčem polského zlodějského gangu.

Polští lupiči poškodili také náročnou stavbu nové Petrovy boudy. Zdemontovali osazenou plechovou krytinu se žlaby a svody, nabourali se do uzamčených budov a odcizili nářadí tesařům a kameníkům za statisíce.Zdroj: Deník/Michal Fanta

Lupiči si pomáhali při krádežích speciálními nástroji. Neváhali si dokonce přivézt ani vlastní žebříky, po kterých se šplhali na střechy horských objektů. Nepřekonatelnou překážkou, kterou museli s odcizeným lupem zdolat, pro ně nebyla ani velká nadmořská výška. Erlebachova bouda, u které byli zadrženi v noci při činu hlídkou špindlerovských policistů, se nachází ve výšce 1150 metrů. Petrova bouda, kterou navštívili opakovaně a způsobili škody v rozpracované náročné stavbě, leží 1285 metrů nad mořem.

Jednoho z mužů poslal trutnovský soud do vazby, a pokud bude uznán vinným, hrozí mu trest až do výše osmi let. Druhý muž byl prostřednictvím zkráceného přípravného řízení potrestán pěti lety vyhoštění a náhradou způsobené škody.