Hlavní líčení

Tři kauzy, dva verdikty. Tak bude s největší pravděpodobností vypadat tento týden u Krajského soudu v Hradci Králové. Senáty budou mít opět na stole pořádně tlusté svazky dvou podvodů, jejichž „aktéři“ do soudní síně nevkročí poprvé.

Již po několikáté stane v lavici obžalovaných trojice Martin Bakeš, Ludmila Čížkova a její syn Jan Čížek. Mnohokrát odročovaný případ podvodu se však možná dočká rozřešení.

Podle obžaloby se Bakeš od roku 1999 dopustil asi čtyřiceti případů úvěrového podvodu. Jako zaměstnanec Komerční banky uzavíral smlouvy o poskytnutí překlenovacích úvěrů pro klienty, u nichž uváděl zkreslené a nepravdivé údaje, zejména o výdělcích žadatelů a jejich ručitelů.
V podstatě ve všech případech byly úvěrové smlouvy uzavírány na částku 500 tisíc.

Spoluobžalovaná dvojice Ludmila a Jan Čížkovi měli také s Bakešem odkoupit členská práva k družstevnímu domu v Hradci Králové za smluvní cenu 2,1 milionu korun. Obžalovaní však podle spisu přesvědčili prodávající ženu, aby v písemném vyhotovení smlouvy byla uvedena kupní cena jen 800 tisíc, které prodávající převzala při podpisu jako zálohu. Zbytek částky již nikdy neviděla.

Podvod i zneužití informací v obchodním styku

Do soudní síně se vrátí i Marcel Tvrdík z Pardubicka. Ten se zpovídá také z trestného činu podvodu. Na rozdíl od předchozí kauzy se z Tvrdíka stal už pomalu specialista, jak získat peníze a pokud možno je nevracet.

Finta byla úplně jednoduchá. Pokaždé se Tvrdík nabídl, že bez problémů může dovézt vůz ze zahraničí. Nejčastěji z Německa či Švýcarska. Poté vybral peníze jako zálohu v řádech desítek až statisíců korun a dělal „mrtvého brouka“. Na auto kupci čekali marně.

Hra na dealera nebyla jediným podvodem, kterého se měl Marcel Tvrdík dopustit. V dalších bodech obžaloby sliboval zajistit penzionům a hotelům klientelu z řad zahraničních sportovců. Opět však vybral peníze jako zálohu a tím pro něj starost končila. V tomto případě by verdikt mohl padnout po krátkém odročení poslední únorový den.

Třetí kauzou, kterou budou soudci rozplétat se stane případ Jindřicha Pecha. Ten čelí obžalobě ze spáchání trestného činu zneužití informací v obchodním styku. Podle spisu Pech pracoval pro společnost zabývající se mimo jiné prodejem stavebního materiálu stejně jako další firma, v níž byl společníkem. Následně využil této výhody a se zákazníky sepisoval objednávky pro svou společnost na úkor svého zaměstnavatele. Škoda, kterou tak způsobil, se vyhoupla přes 600 tisíc korun.

Přehled jednání do 25. února
21. – 23. 2. – první jednání s obžalovným Jindřichem Pechem – trestný čin zneužití informací v obchodním styku
23. – 24. 2. – odročené jednání s obžalovanými Martinem Bakešem, Janem Čížkem a Ludmilou Čížkovou – trestný čin podvodu
23. – 25. 2. a 28. 2. – odročené jednání s obžalovaným Marcelem Tvrdíkem – trestný čin podvodu
Zdroj: www.justice.cz