Případný úspěch žalobce by mohl zkomplikovat dostavbu dálničního úseku, neboť v místě už pracuje těžká technika a vzniknout tam má sjezd z dálnice. Rozsudek soudu je pravomocný.

O vyvlastnění malého pozemku o velikosti 1161 metrů čtverečních rozhodl letos v únoru krajský úřad a Kučerovi přiřkl 30 190 korun. Stalo se tak poté, co se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i přes mnohaletá jednání nedohodlo s Kučerou na odkupu pozemku.

Kučera chtěl údajně až půl milionu

Podle bývalého ministra dopravy Dana Ťoka během jednání Kučera odmítl kompenzaci ve výši 270 tisíc korun a požadoval až půl milionu. František Kučera obžalobu opřel o tvrzení, že byl krajský úřad podjatý.

Úředníky měli svými výroky ovlivňovat například bývalý hejtman Lubomír Franc, starosta Jaroměře nebo ministři dopravy. Všichni měli podle Kučery eminentní zájem na vybudování dálnice z Hradce Králové do Jaroměře.

„Krajský soud zdůrazňuje, že podjatost nějakého politika automaticky neznamená, jak se žalobce snaží tvrdit, podjatost celého městského či krajského úřadu," odůvodnil čtvrteční rozsudek předseda senátu Jan Rutsch.

Stavba pokračuje

Kučerovi se nelíbí celý proces vyvlastnění. „Žalobce netvrdil, že by se nepostupovalo podle zákona, namítal ale, že zákon je v rozporu s mezinárodními smlouvami a ústavou. Navrhl proto, aby soud přerušil probíhající soudní řízení a předložil příslušnou část zákona Ústavnímu soudu k posouzení, jestli je v souladu s ústavní pořádkem ČR," řekl mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek. Ani v tomto bodě ale Kučera neuspěl. Čtvrteční rozsudek je pravomocný, lze proti němu ale podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Ta však nemá odkladný účinek, takže práce na sjezdu z dálnice u Jaroměře mohou dál pokračovat.

Hradecký krajský soud se ještě letos začne zabývat i další žalobou Františka Kučery ohledně vyvlastnění jeho pozemku. V dalším sporu se státem se místopředseda vrchního soudu pře o částku, kterou mu krajský úřad za pozemek přiřkl.

Rozsudek krajského soudu znamená druhou dobrou zprávu pro osud budoucí dálnice během několika dní. Už začátkem týdne informovalo ŘSD, že plánuje otevřít úsek mezi Hradcem Králové, Smiřicemi a Jaroměří o půl roku dříve, než původně počítalo. Tedy na konci roku 2021. „Na zrychlení stavby D11 se aktuálně připravuje podpis smluvního dodatku se zhotovitelem. Naší snahou je, aby byly oba aktuálně realizované úseky D11 zprovozněny již na konci příštího roku,“ potvrdil mluvčí ŘSD Jan Studecký a dodal, že původní plány počítaly s tím, že se po autostrádě poprvé řidiči projedou až v květnu roku 2022. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ve hře dokonce ještě výraznější posun. „Zhotovitel stavby se skutečně zavázal, že termín o půl roku zkrátí. ŘSD však ještě jedná o tom, zda by posun nemohl být ještě výraznější,“ řekl Babiš na úterní návštěvě Hradce Králové.