Operační důstojník Městské policie v Hradci Králové přijal na tísňové lince oznámení, že se v ulici Akademika Bedrny na parkovišti nákupního centra pohybuje muž, který se vydává za hluchoněmého a vybírá peníze na falešnou sbírku. Když přivolaná hlídka na místo dorazila, muže odpovídajícího popisu nalezla.

„U sebe měl desky s logem sdružení pro hluchoněmé a finanční hotovost. Během projednávání se ke strážníkům přihlásili i svědci, kteří již na sbírku přispěli. Protože se jednalo o příslušníka cizí národnosti, byla přivolána Cizinecká policie ČR,“ uvedla v tiskové zprávě Simona Pacltová z hradecké městské policie.

Z videozáznamu.
Chlapec sebral babičce klíče a vyrazil jejím autem do hradeckých ulic

Za podvodné jednání si mladý muž vysloužil pokutu ve výši 10 tisíc korun.

Městská policie před takovými případy varuje: „Množí se stížnosti na podvodníky, kteří lákají peníze a pouze s deskami s logem sdružení pro hluchoněmé či hendikepované děti žádají finanční podporu. Využívají dobrosrdečnosti občanů k vlastnímu obohacení. Tito podvodníci se pohybují převážně kolem velkých nákupních center.“

Jak poznat, zda jde o pravou sbírku? Každou takovou sbírku pořádanou na území města musí schválit magistrát a zároveň o ní musí být informována městská policie. Všichni účastníci sbírek pak u sebe musí mít osobní jmenování s průkazem totožnosti, kopii o povolení sbírky, zapečetěnou kasičku, kartičku pořádající organizace a alespoň jeden z nich musí být plnoletý. Platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů.

Ilustrační foto.
Falešný pracovník banky a výhodné sázky. Muži přišli o 1,5 milionu korun

„Pokud si nejste jisti, zda Vás oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, obraťte se na městskou policii. Ta je oprávněna, stejně jako Policie ČR, provést kontrolu „výběrčích“,“ doplňuje Pacltová.