Případ se stal loni v létě. Pětatřicetiletá  matka, která čekala třetí dítě, si ve fakultní nemocnici zaplatila nadstandardní prenatální vyšetření. Z výsledků krevních testů vyplynulo, že těhotenství je rizikové a plod je s velkou pravděpodobností ohrožen Downovým syndromem a dalšími vážnými chromozomálními odchylkami.

Odborníci z oblasti genetiky proto matce doporučili odebrání plodové vody nebo placenty, žena se prý dokonce na doporučení lékařky rozhodla, že si dítě nechá vzít. Od tohoto úmyslu však později ustoupila, odmítla i odběr plodové vody a s manželem se rozhodli, že dítě, které se s největší pravděpodobností narodí jako těžce postižené, donosí a že ho vychovají.

Po necelých dvou měsících nemocnice zjistila, že  při zadávání výsledků krevních testů do počítače byla v čísle omylem posunuta desetinná čárka, takže těhotenství není rizikové. Dítě, které žena porodila, bylo zdravé.

„Po dobu sedmi týdnů byla matka vystavena těžkým psychickým útrapám," upozornil v pátek ženin právní zástupce Vlastimil Marhan. Podle něj dokonce došlo k vážným rozporům mezi ženou a jejím manželem, protože se nemohli shodnout, jak mají na situaci reagovat.

Fakultní nemocnice původně odmítala ženu odškodnit. Právník Marhan představitele nemocnice obvinil, že „naprosto nevkusným a nemorálním způsobem bagatelizují dopady svého jednání" na jeho klientku.

Toto tvrzení zástupce nemocnice Lukáš Mohyla odmítl. „Úmyslem nemocnice nebylo bagatelizovat. Měla jen v úmyslu objektivizovat vyjádření žalobkyně, které bylo příliš dramatické," prohlásil právník a dodal, že každá žena musí být připravena na to, že těhotenství s sebou nese rizika.

Soudce Jan Fifka nakonec rozhodl, že vzhledem k okolnostem je suma 200 tisíc korun příliš vysoká, a uložil nemocnici, aby ženě zaplatila 50 tisíc korun a kromě toho uhradila 26 tisíc korun za náklady soudního řízení.