Předseda Oblastního spolku ČČK v Hradci Králové Lukáš Pochylý však věří, že se situaci podaří do dvou let vyřešit. „Jsme schopni pohledávky uhradit do dvou let," řekl Deníku.

Problémy, kterým musí pobočka čelit, jsou však velké. „Začaly za našeho bývalého vedení," uvedl Lukáš Pochylý. Podle něj není jasné, zda ze strany bývalého ředitele, který post opustil před pěti lety, šlo o pochybení či úmysl.  Současné vedení se s ním snaží dohodnout na mimosoudním vyrovnání a žádá 900 tisíc korun.  „Ještě to však není dořešeno," připustil Lukáš Pochylý.

Dalším velkým problémem, kterým už se navíc zabývá policie, je případ seniorů, kteří si u hradeckého  ČČK zaplatili rekondiční pobyty. Pobyty však byly zrušeny a peníze lidem nikdo nevrátil.

Kauzou se v současnosti zabývá policie v severočeských Teplicích.

Policie dostala trestní oznámení

„Mohu potvrdit, že naši policisté prověřují několik oznámení fyzických i právnických osob, která se týkají neuskutečněných rekondičních pobytů," řekl včera mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

ČČK HK v současné době dluží seniorům přibližně půl milionu korun, dalších 700 tisíc po ní požaduje hotel Srní.

„U hotelu se nám podařilo snížit dluh na polovinu, ale pak zřejmě vinou nešťastného jednání našeho právníka došlo k tomu, že hotel začal požadovat platby předem," uvedl Lukáš Pochylý.

Pobočka se podle něj snaží lidem peníze vracet. „Nejde to ale tak rychle, jak jsme si představovali," připustil.

Další ranou se stala insolvence, do níž ČČK HK poslali její zaměstnanci nespokojení s tím, že nedostávají plat. „Trošku nás mrzí, že to opoždění  řešili tímto způsobem," podotkl Lukáš Pochylý.

Podle něj byly  možnosti jak se dohodnout, navíc podání insolvenčního návrhu nejvíce dopadne na klienty.

Královéhradecký ČČK nyní kvůli svým problémům dokonce  ztrácí podporu města i kraje.

Letos dotace nebudou

Náměstkyně královéhradeckého primátora Aneta Maclová uvedla, že je z chování ČČK HK vůči seniorům rozčarovaná. „Dokážu pochopit situaci, kdy se nezisková organizace dostane do nějakých problémů z důvodu nedostatku finančních prostředků při více zdrojovém financování, sama jsem to v minulosti několikrát zažila, ale řešit to tímto způsobem je pro mě zklamání," řekla.

Dotkne se to i dotací. „Vzhledem k tomu, že aktuálně je vedeno insolventní řízení, nevyhověla rada města žádosti ČČK HK o dotaci na rok 2016. O tomto budou ještě jednat příští týden zastupitelé," sdělila Deníku mluvčí města .Magdalena Vlčková. Radní však schválili pro letošní rok finance pro projekt osobní asistence z. s. Hewer, aby služby zůstaly zachovány.

Centrála pomoc odmítla

Podle Lukáše Pochylého nejsou dotace kraje a města pro jejich působení rozhodující. „Od kraje je nedostáváme už od poloviny minulého roku, ale osobní asistenci dětí ve školách i chráněné bydlení utáhneme," prohlásil.

Dodal, že situace pobočky by nemusela být tak špatná, jak to nyní vypadá.

„My jsme zdokladovali naše pohledávky a zjistili jsme, že převyšují to, co od nás ostatní subjekty požadují," řekl. Podle něj je navíc řada pohledávek neopodstatněných a ČČK HK se chystá tyto informace dodat soudu.

Připustil, že pobočka vkládala naděje do pomoci pražského vedení ČČK, to však jednoznačně odmítlo možnost půjčky i intervence. Půjčku by podle Pochylého pobočka použila na rychlé vrácení peněz klientům. „Navíc nám centrála komplikuje práci, protože nám zakázala pořádat další rekondiční pobyty. Jenže to byla naše hlavní ekonomická činnost, která nám ve vydělávání peněz nejvíce pomohla." postěžoval si.

Hradecká pobočka se tedy nyní snaží získat peníze prostřednictvím projektu kryoterapie, dopravy seniorů, handicapovaných lidí či maminek s dětmi a autoškoly pro lidi s handicapem. Její vedení je optimistické: „Máme splátkové kalendáře a jsme schopni uhradit pohledávky v horizontu dvou let," prohlásil Lukáš Pochylý.