Martin Zelený z Vendolí na Svitavsku nestráví dlouhá léta ve vězení. Byl sice obžalovaný z pokusu o vraždu, ale nakonec dostal podmíněný trest. Je to rozumné řešení, což potvrdil i fakt, že se proti verdiktu neodvolal státní zástupce Milan Vacek.

Tady je pět důvodů, proč hradecký krajský soud dospěl k tomuto rozsudku.

Kvalifikace

Nejprve byl pětačtyřicetiletý muž souzen za pokus o vraždu. V březnu tohoto roku totiž po hádce bodl doma v obýváku svého otce, kterého zachránil jen rychlý zásah lékařů.

Žalobce v závěrečné řeči navrhl, aby byl čin překvalifikován na těžké ublížení na zdraví, kde je trestní sazba výrazně nižší. Soud to přijal, proto mohl udělit podmíněný trest plus zákaz pití alkoholu.

Minulost

Obžalovaný je bezúhonný muž. „Když nám volal, že bodl tátu, nevěřil jsem mu to," řekl u soudu i jeden ze svědků, manžel sestřenice nyní už odsouzeného.

I k tomuto faktu soud přihlédl, to je klasická polehčující okolnost.

Pomoc

Zelený sice svého tátu bodl a těžce zranil, ale ihned si uvědomil, co provedl. Proto se začal starat. Ránu mu ošetřil, chtěl zavolat záchranku, což ale otec odmítl. I znalci uvedli, že jeho chování po činu přispělo 
k tomu, že senior nakonec nezemřel.

Lítost

Někteří zločinci nehnou 
u soudu ani brvou. Zelený vypadal smířeně, zničeně. „Lituju toho, co se stalo," zopakoval několikrát. „Omlouvám se rodině, chci poděkovat lékařům, že tátu zachránili," pronesl při závěrečné řeči. Soud mu uvěřil.

Potřeba

Soudce dozajista myslel i na potřeby rodiny. Martin Zelený o otce pečuje od té doby, co zemřela jejich matka a manželka. „V domě dělá všechno. Stará se o jídlo, o úklid. Já jsem už špatnej," popsal i jeho otec.

V době, kdy byl jeho syn ve vazbě, tedy od března, se o něj staral kamarád. Teď má pomocníka zpět.