Z jednací síně Okresního soudu v České Lípě se ozývaly hodně hlasité projevy soudkyně, obhájce i státního zástupce. Nebyly za nimi žádné vystupňované emoce, ale vada sluchu obžalovaného Daniela P. (55) z Hradce Králové. I když velice špatně slyší, řídit údajně může.

K českolipskému soudu se přijel zodpovídat z toho, že 23. srpna loňského roku kolem 22:30 hodin v Ralsku, v části Hvězdov, usedl za volant své fábie, když už se předtím napil alkoholu. Při jednoduchém manévru nezvládl řízení škodovky a narazil do tamní autobusové zastávky. Jeho podezřelé počínání a pohyby neunikly pozornosti náhodného svědka, který přivolal policisty.

Soud přijal prohlášení viny obžalovaného a byl shovívavý, a to i ve vztahu k mužově obtížné sociální situaci, s níž se snaží vyrovnávat prací a pomocí staré matce. Za letní přečin na Českolipsku mu vyměřil šest měsíců odnětí svobody s podmíněně odloženým výkonem na zkušební dobu 15 měsíců. Zároveň byl odsouzen k trestu zákazu řízení všech motorových vozidel také na 15 měsíců. Přesně tak, jak navrhl státní zástupce. „I soudní sociální cítění má své limity, zákaz řízení bylo potřeba uložit,“ poznamenala samosoudkyně Zuzana Bohatá Koldovská.

Děčínský sběratel ukázal modré Bugatti z roku 1928.
OBRAZEM: Děčínský sběratel ukázal v Sosnové modré Bugatti z roku 1928

Při poněkud kuriózní dopravní nehodě s autobusovou zastávkou se nikomu nic nestalo. Za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky nezodpovědnému řidiči hrozilo šest měsíců až tři léta odnětí svobody. Daniel P. se však u soudu kál, své pochybení nepopíral a svého neuváženého skutku litoval. „Chápu, že potrestaný být musím a samozřejmě si uvědomuji, co jsem mohl způsobit, vyvaruji se opakování situace, i přeparkovávání pod vlivem,“ řekl obžalovaný. Řidičské oprávnění prý vlastní již třicet let.

„Tehdy mně zrovna volala matka a já si všiml, že stojím na autobusové zastávce, proto jsem jen své auto přeparkovával, chtěl jsem v tom místě spát v autě, abych ušetřil. Věděl jsem, že už nikam nepojedu,“ pokusil se vysvětlovat své jednání obžalovaný. Samosoudkyně Zuzana Bohatá Koldovská na jeho slova reagovala: „Je jedno, jestli pod vlivem alkoholu řídíte třicet metrů nebo třicet tisíc kilometrů!“

Daniel P. na předchozí návrh státního zástupce potrestat ho peněžitým trestem ve výši 40 tisíc korun reagoval podáním tzv. odporu a proto se muselo uskutečnit hlavní líčení u soudu.

Lidé v okolí Máchova jezera nesmí kvůli Africkému moru prasat sejít z turistických cest.
Lidé v okolí Máchova jezera nesmí kvůli prasečímu moru sejít z turistických cest

„Byl jsem poblíž na montáži. Kdyby tam náhodou nebyl policista v civilu, tak jsem teď tady nestál. Naštěstí jsem nikoho nezranil. Zákaz činnosti mně značně zkomplikuje život,“ zmínil Daniel P. v České Lípě. Soud mu ale připomenul, že už v roce 2020 jeden trest za alkohol při řízení měl. „Šlo pouze o zbytkový alkohol, netušil jsem, že ho mám, jel jsem až druhý den po předchozí oslavě. Člověk, když se ráno probudí, tak to nepozná, zda má zbytkový alkohol,“ omlouval své dřívější provinění z Hradce Králové.

„Dostal jsem tehdy pokutu šest tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců. A ten jsem dodržoval, řídit jsem znovu začal až po osmi měsících, musel jsem ještě na psychotesty,“ přiblížil muž, který je povoláním strojní mechanik, avšak po neúspěšné operaci je v plném invalidním důchodu od roku 1994. „Deset let jsem vůbec neslyšel. Bez naslouchátek neslyším,“ komentoval svůj hendikep. „Jsem schopen zastat jakékoliv řemeslné práce v oboru, jezdím na výpomoci a snažím si i různou výrobou přivydělat k nízkému důchodu.“