Jsou sice z Plzeňska, ale chobotnice jejich firmy dosáhla až do Královéhradeckého kraje. Proto jsou Robert a Jakub (syn) Klášterkovi společně 
s Jiřím Palackým „řešeni" Krajským soudem v Hradci Králové.

Jsou obžalováni z podvodu, Klášterkovi staršímu a Palackému hrozí až osmileté vězení. Klášterka junior byl podle všeho jen spolupracovníkem. „Je nevinný," řekl o mladíkovi, který si před časem maloval budoucnost ve Formuli 1, jeho otec.

To však tvrdí také o sobě, stejně jako Palacký. Podle vyšetřovatelů i státních zástupců je to ale jinak. Klášterka senior byl podle nich hlavním hybatelem případu. Palacký se zase provinil tím, že jako statutární zástupce společnost RP Partners dopustil, že Klášterka podváděl klienty.

Zajímaly je zemědělské podniky

Podstatou obchodu bylo to, že lidé, jež najal Klášterka jako obchodní zástupce, oslovovali majitele akcií zemědělských podniků. A také pozemků. Zájemcům nabídli, že jim zprostředkují prodej za velmi výhodné ceny.

Jenže pro tuto činnost neměli Klášterka a spol. osvědčení od České národní banky. To však nebylo to hlavní pochybení.

Podle obžaloby prodávali v některých případech akcie fiktivnímu zájemci za směšnou cenu. Z ní si poté vypočítali odměnu a majitelům dali jen zlomek sumy, s níž počítali.

Klášterka to odmítá. „Nesouhlasím s výšší škody, kterou uvádí obžaloba, protože ceny akcií a pozemků neodpovídaly skutečnosti," pronesl u soudu. „Hodnota některých akcií je nesmyslná a nadhodnocená," vysvětlil.

Co dělali s penězi? Utráceli

Výše škody se u jednotlivých lidí pohybovala od několika tisíc až po částky přesahující 600 tisíc korun.

I když  se obžalovaní cítí být nevinní, jejich bývalí klienti na to mají jiný názor. „Dluží nám 38 600 korun a podali jsme trestní oznámení. Doufám, že někoho zavřou do vězení. Nás to stálo s manželem zdraví. Kdo máte stejnou zkušenost ozvěte se," napsala před časem na web jedna z poškozených.

Společnost se lidem neozývala zřejmě proto, že získané peníze si obžalovaní nechávali pro sebe a  utráceli je. „Zejména muž z Plzně, který měl být hlavou podvodů, dával rád na odiv, že je movitý," uvedla policejní mluvčí.