„Hlavní líčení, které je naplánováno do 4. února, budou doprovázet zpřísněná bezpečnostní opatření,“ řekl včera pro Deník mluvčí krajského soudu Michal Strnad. K důvodům se nechtěl vyjadřovat.

Antonín Novák, na kterého královéhradecký okresní soud uvalil v červnu loňského roku vazbu, si podle policejních vyšetřovatelů získal Jakubovu důvěru, nalákal ho na počítačové hry, které měl chlapec rád, a před vraždou ho odvedl na ubytovnu, kde v té době Novák přespával. Ještě týž den chlapce znásilnil a poté zavraždil, aby ho neprozradil. Malý Jakub byl mrtev ještě dříve, než matka jeho zmizení oznámila na policii.

Policisté zadrželi podezřelého Slováka 7. června loňského roku v obci Radboř na Kolínsku. Ještě týž den se k vraždě přiznal. Kriminalistům také prozradil, kde skryl Jakubovo tělo.

„Jakub měl tu smůlu, že se dostal do míst, kde byl pachatel. A Jakub mu důvěřoval,“ uvedli v červnu na tiskové konferenci vyšetřovatelé.

Podle ředitele východočeské policie Petra Přibyla tělo více než měsíc pohřešovaného chlapce policisté objevili asi pět set metrů za Havlíčkovým Brodem v porostu u železniční trati. Novák si tipoval další chlapce mladší patnácti let. S Jakubem navázal náhodně kontakt na dětském hřišti v Havlíčkově Brodě.

Šéf speciálního pátracího týmu Ivo Kolda na červnové tiskové konferenci uvedl, že se Novák přiznal k tomu, že chodil po městě, kontaktoval děti a snažil se s nimi domluvit schůzku.

Antonín Novák se od loňského února nelegálně pohyboval po ČR. Živil se jako dělník. Při hlášení na českých ubytovnách svou identitu skrýval tak, že měnil své rodné číslo. Na Slovensku byl odsouzen k ústavní léčbě, která mu byla později změněna na ambulantní. Zpočátku ke svému lékaři docházel, pak přestal. Na Slovensku je stíhán pro majetkovou trestnou činnost.

Pokud Krajský soud v Hradci Králové uzná Nováka vinným ze spáchání trestného činu vraždy, hrozí mu 12 až 15 let vězení, nebo výjimečný trest až na dobu 25 let, případně i doživotí.