Rozsudek je předlouhý, stejně jako byla obžaloba. Ale není divu, vždyť celý tenhle případ má velmi široké parametry.

Ale začněme od konce - i soudní verdikt se totiž roztáhl do velkého rozpětí. Od spokojených s výsledkem po ty, kteří stráví pořádnou porci let za mřížemi.

Krajský soud v Hradci Králové totiž po předlouhém jednání vynesl tresty v kauze Josefa Musila a jeho party. Ti všichni byli obžalováni z úvěrových podvodů.

Bylo jich pětadvacet. Dva odešli jako volní, zbytek byl odsouzen. Ale i mezi nimi jsou výrazné rozdíly. Někteří skončili s podmíněným trestem, hlavní organizátoři s letitými.

Ten nejdůležitější, podnikatel v oblasti financí a poradenství Josef Musil, si vyslechl, že bude ve vězení třináct a půl roku. Jeho trest se počítá společně s případem přípravy vraždy, za níž byl už odsouzen na dvanáct let.

V kauze podvodů ho usvědčil jeho někdejší obchodní partner. Tomáš Pešek vypovídal před hradeckým soudem v utajení, seděl ve vedlejší místnosti. Byl označen jako spolupracující obviněný a nakonec zproštěn viny.

„Je to společný komplot Peška a policie," hájil se pří své výpovědi Musil, někdejší šéf ODS ve Ždírci.

Jenže proti jeho verzi byly výpovědi poškozených. Ve zkratce: Jeho skupina fungovala tak, že domluvila nákup nemovitosti, ale u banky si poté její bílí koně dohodli úvěr na vyšší sumu. Rozdíl pak připadl zločincům.

Celkem se škoda, již způsobili, vyšplhala na 30 milionů korun. „Úvěr se nikdy nechystali splácet, protože o samotnou koupi nemovitosti jim nešlo," řekl státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

„S celým nápadem přišel pan Musil, dále pak oslovil pana Mazuru," řekl svědek Pešek. „Písemnosti zařizoval ve všech případech Musil."

Ladislav Mazura nakonec odešel s druhým nejvyšším trestem. Měl by strávit ve vězení sedm let.

Případ (samozřejmě) nekončí, protože se většina odsouzených ihned odvolala.

Kdo je hlavní postava? Podnikatel, politik ODS. Prý pobožný muž

Hradec Králové - Je klíčovou postavou dvou velkých kauz. Právě k němu se sbíhají cesty zločinu.

Josef Musil je ve vězení od února 2009, kdy byl zatčen členy zásahové jednotky na jedné z výpadovek ze Ždírce nad Doubravou. Poté byl obviněn z přípravy vraždy dvou mužů, takzvaných bílých koní.

Musil se chtěl nejdrsnějším způsobem zbavit dvou svědků jeho „podnikání". Šlo o to, že chtěl nechat zabít muže, jež mu pomáhali v podvodech – najímal si je na sjednávání úvěrů.

I když sám o sobě tvrdil, že je silně věřícím mužem, za usmrcení mužů z Chrudimska a Hradecka nabídl dvaatřicetiletému Slovákovi dva miliony korun.

„Vraždou se chtěl zbavit nepohodlných bývalých obchodních partnerů a zakrýt stopy jiné trestné činnosti," uvedl krátce po Musilově zadržení mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Musilovi, podnikateli v poradenství a takzvaných finančních službách, ale také šéfovi organizace Občanské demokratické strany ve Ždírci nad Doubravou, hrozil až patnáctiletý trest.

Společně se svým komplicem byl souzen v Praze, nakonec odešel s verdiktem, jež ho poslal do vězení na dvanáct roků. Jeho pomocník, který měl vraždy spáchat, byl osvobozen.

„U Josefa Musila byla vina prokázána, u Eduarda Poláka se naopak neprokázalo, že by měl přípravy a vraždy skutečně realizovat," objasnila konečný rozsudek mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

„K výši trestu přispělo podle soudce i to, že obžalovaný se ani jednou nedoznal a ničeho nelitoval. Rozsudek vynesl na základě svědeckých výpovědí a znaleckých posudků, které prokázaly, že netrpí žádnou duševní chorobou, jež by ovlivňovala jeho jednání," doplnila.

Jak to nakonec dopadlo 
s Musilovou politickou kariérou? Necelý měsíc po zatčení jej jeho mateřská organizace zbavila šéfovského místa a po odsouzení, jež přišlo v říjnu 2009, tedy stejného roku, byl ze strany vyhoštěn.

Nyní dostal Musil další trest, který spojuje obě obvinění. Je o rok a půl delší než původní postih, proto by měl odsouzený opustit vězení až 
v roce 2022.