Asi dvacítka pronásledovaných, mezi nimiž jsou hendikepovaní senioři, rozhlasoví moderátoři i policisté, si po včerejšku může oddechnout: Krajský soud v Hradci Králové muže z Libuně poslal na pět let do vězení.

Štraus si svoje oběti vybíral v živém vysílání rozhlasu, kde se senioři a hendikepovaní lidé svěřovali se svými problémy a nechávali tam svá telefonní čísla. „Toho obžalovaný využil, a pak je nevybíravě obtěžoval,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Pomlouval lidi v živém vysílání

Štraus volal například starším manželům, jednoho před druhým pomlouval a pak jim hrubě nadával. Padesátiletému nevidomému muži telefonoval ve 160 případech, hrozil mu smrtí, nadával mu a navíc ho ostouzel v rozhlasovém vysílání, kde o něm tvrdil, že chtěl vykrást byt nebo že v základní škole osahával dívky. Třiasedmdesátiletá žena zaznamenala 363 telefonátů, Štraus jí volal ve dne v noci. „Když neskočíš do Sázavy, pověsím tě na hrušku,“ hrozil jí. Seniorka dnes trpí smíšenou a depresivní poruchou.

Neštítil se útočit ani na částečně nevidomého kvadruplegika. „Bál jsem se, protože to bylo nenormální,“ řekl muž u soudu. Štraus mu prý volal ve dne i v noci a dokonce popsal, jaké má invalida auto a kde parkuje.

Se zlou se potázali také rozhlasoví moderátoři, kteří už ho nechtěli pouštět do živého vysílání. Šesti z nich telefonicky vyhrožoval a stěžoval si na ně u nadřízených. Několika desítek výhružných telefonátů tak nebyl ušetřen ani ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Když pronásledování začala vyšetřovat policie, rázem měl Štraus nové terče pro své útoky. Kromě toho, že hrozil vyšetřovatelům, pomlouval je u jejich nadřízených s jediným cílem: aby přišli o místo.

Soudní znalec o Štrausovi řekl, že je mimořádně inteligentní, ale zneužívá toho k manipulaci s lidmi.

Odhalil jsem teroristický útok

U soudu Štraus svou vinu odmítl. Podle něj šlo o komplot, který proti němu zorganizovala „zločinná část policie.“ Invalidní důchodce Štraus včera ve své závěrečné řeči tvrdil, že odhalil připravovaný teroristický útok na ostravský krajský soud a státní zastupitelství, navíc natočil „podvodnou korupční akci“ jičínské policie, takže policisté pomocí svých hackerů ze msty zmanipulovali údaje o jeho telefonech.

„Podívejte se, pane soudce, já nejsem špatný člověk… Já rád pomáhám lidem… Na vlastní náklady jsem zachraňoval pejsky,“ tvrdil Štraus. Soud však nepřesvědčil. „Jeho chování bylo mstivé, promyšlené a namířené proti starším a někdy i postiženým lidem,“ prohlásil předseda senátu Petr Mráka. Dodal, že hlas na nahrávkách telefonátů patří obžalovanému..

Soud Štrausovi uložil také propadnutí všech jeho deseti mobilních telefonů. Kromě toho u něj bylo nalezeno i 50 předplacených telefonních karet.

Rozsudek zatím není pravomocný.