Dvěma městečky na úpatí Králického Sněžníku včera odpoledne otřásly tři na sobě nezávislé vraždy.

V Jablonném nad Orlicí 42letý šílenec napadl svou 62letou nevlastní matku, přitom tyčí zabil šestiletého chlapečka, kterého paní měla na hlídání. Jeho stejně stará sestra se stačila schovat, chůva skončila s úrazem hlavy v nemocnici. Rodiče dvojčátek se zhroutili. Pravděpodobného pachatele policie s pomocí termovize dopadla v nedaleké chatce.

Jiný, tentokrát 40letý útočník, nejspíš duševně nemocný, řádil v deset kilometrů vzdálených Králíkách. Zhruba ve stejnou dobu tam v rodinném domě zabil své rodiče, policie ho na místě zadržela.

Jablonné nad Orlicí je z vraždy dítěte, které s pravděpodobnými motivy činu nemělo nic společného, v šoku. Poněkud podivínský Robert L. si přišel nejspíš vyřídit účty se svou macechou, jejíž rodina ho nepřijala. Přitom ale zaútočil na malá dvojčátka, která paní měla na hlídání.

„Je to šílené. Roberta jsem od vidění znala. Takový tichý, nenápadný kluk, ale ke všem uctivý, vždycky pozdravil. I když trochu zvláštní, to je pravda. Hrozně dlouho studoval vysokou školu, má zemědělku, přesto se ale nedokázal pořádně uživit. Protloukal se životem, jak se dalo, jezdil na brigády, spal tady nedaleko v polorozpadlé chalupě v Jamném, a když se mu třeba roztrhl spacák, sháněl izolepu, aby si ho zalepil. Dohromady vlastně nic neměl," řekla o něm žena z blízkého sousedství rodinného domu, kde se tragédie stala. V něm měl Robert L. i oficiální trvalé bydliště, ačkoliv se tu normálně nezdržoval.

„Co jsem slyšela, měl snad dřív brát i nějaké prášky na hlavu," dodala žena.

Verzi o tom, že Roberta nepřijala jeho nová rodina, potvrzují i další. Jablonné je malé městečko a všichni se tu znají. Na náměstí prý na tablu dokonce mají viset fotografie obou dvojčátek, chodila do nedaleké mateřské školy. Pokud zrovna nebyla nemocná, nebo z nějakého jiného důvodu nešla do školky. Podobně jako včera…

Proč???

Robertova nevlastní matka hlídala dvojčátka, jejichž rodiče se živili obchodem se zeleninou, často. „Děti byly hodně často nemocné, takže je rodiče dávali k ní, když zrovna nemohly do školky," chvěje se hlas jiné, asi 35leté ženě. Školka prý včera jela na výlet, ale rodiče chtěli nechat děti raději u chůvy. To jim bylo osudné.

„Děti ten útočník napadl tyčí, chlapce ubil, svou matku pobodal. Nechápu, proč se za své trápení musel mstít na dětech, ty s tím přece na rozdíl od té chůvy neměly nic společného," dodává žena a utírá si slzy.

Chlapečka se přivolaní záchranáři snažili hodinu a půl neúspěšně resuscitovat, utrpěl těžké zranění hlavy.

„Ošetřili jsme také dvaašedesátiletou ženu, která byla převezena do nemocnice v Ústí nad Orlicí. Na místě jsou rovněž naši i policejní psychologové, aby pomohli dalším osobám," řekla mluvčí krajské záchranné služby Helena Škuligová.

V péči psychologů skončili i zhroucení rodiče.

Po Robertu L. nejdřív policie vyhlásila pátrání, kolem 14. hodiny ho ale našla.

„Nikdo bychom to tady do toho Roberta neřekli, hrůza. Chodil k nám normálně na město platit poplatky, takový normální chlapík. I když, pravda, trochu zanedbaný. Neměl, pokud se nepletu, ani žádné děvče, žil tak nějak hodně samotářsky," přidala se jedna úřednice z jablonské radnice.

reportéři Deníku

Vraždy dětí v našem regionu

1986 – Poslední popravený vězeň v Československu. Takovou nálepku dostal několikrát trestaný recidivista Vladimír Lulek, který dva dny před Štědrým dnem povraždil v Předměřicích n. L. u Hradce Králové manželku a čtyři děti (10, 8, 7 let a 18 měsíců). V opilosti 36 ranami nožem usmrtil o devět let starší manželku a pak ubodal děti.

1993 – Brutální trojnásobná vražda otřásla hradeckou částí Plotiště nad Labem. Čtyřiačtyřicetiletý Pavel Peca zabil 19. května sekerou v rozmezí dvou hodin svou 19letou dceru Petru, 41letou bývalou manželku Zdenu a 14letou dceru Radku, která se vrátila ze školy. Peca dostal doživotí, před měsícem zemřel.

2011 – Brutální čtyřnásobná vražda malých dětí ve věku od dvou měsíců do osmi let rukou vlastní matky otřásla 2. září Širokým Dolem na Svitavsku.