„On byl přímo zběsilý,“ řekl o obžalovaném Petru Jansovi muž, který se stal jeho obětí. Šlo mu o život, protože při jedné z ran nůž pronikl až do plic a způsobil mu tak vážné poranění. Jeho manželka se po incidentu stále potýká s vážnými psychickými problémy.

Oba muži jsou ve věku kolem sedmdesáti let a jsou sousedé. Loni jednoho srpnového večera poškozený s manželkou a vnoučaty sušili na svém pozemku seno. Slyšeli prý Jansu pokřikovat a nadávat. „Křičel: Polez ven, policajte! Dva naši sousedé mají v rodině policistu, tak jsme si mysleli, že se to týká někoho z nich,“ vypověděl včera u Krajského soudu v Hradci Králové poškozený muž. Když jeho manželka odcházela domů vařit večeři, stala se nedobrovolným svědkem sousedova řádění. „Křičel: 'Ty svině policajtská,' mlátil do auta, které tam stálo, a pak začal bořit kříž,“ popsala později žena situaci policistům.

Jansovi to zřejmě ještě nestačilo a rozkopal svým sousedům ohradník, za kterým měli ovce. To už se žena neudržela a napomenula ho, čímž se však stala dalším terčem jeho vzteku. Obžalovaný ji praštil tak silně, že upadla.

Její manžel s vidlemi v ruce ji vyběhl bránit. „Chtěl jsem ho násadou vytlačit pryč,“ vypověděl ve středu u soudu. Podle něj měl Jansa na hlavě bílou kuklu a snad i pěnu u pusy.

„Manželka na mě volala, že má Jansa nůž, ale já jsem ho neviděl,“ řekl svědek. Pak však prý ucítil rány v oblasti žeber. „Leželi jsme na zemi, on byl nade mnou a já jsem zjistil, že krvácím,“ uvedl.

V té chvíli naštěstí duchapřítomně zasáhla jeho žena, která útočníka z ležícího muže strhla. Obžalovaný ještě stačil zlomit násadu vidlí, ale pak už na místo dorazil policista, kterého Jansa krátce předtím ostouzel a který vše viděl z balkonu. Pro vážně zraněného muže přiletěl vrtulník a lékaři mu zachránili život.

Jansa byl obžalován z pokusu o vraždu, těžkého ublížení na zdraví, z výtržnictví a poškození cizí věci. O tom, že jde o muže s nebezpečným a nevyzpytatelným chováním, svědčí i to, že vězeňská služba mu u soudu nechává pouta.

Lékaři: Výpověď u soudu by stav zhoršila
Napadená žena u soudu nevypovídala. Od incidentu trpí psychickými problémy a podle lékařů by se tím její stav mohl výrazně zhoršit. Příbuzní u soudu uvedli, že kdysi veselá, společenská a přátelská žena se nyní bojí chodit mezi lidi, je nervózní a lítostivá. „Moje matka je teď úplně jiný člověk,“ řekla ve středu soudcům její dcera.