Původně stáli před soudem tři. Michael Mádle však byl i podle státního zástupce hybatelem úvěrového podvodu, který byl vyčíslen na 13,5 milionu korun.

V červenci minulého roku ale Mádleho i jeho dva společníky hradecký krajský soud osvobodil. Žalobce Jiří Viesner se však ihned odvolal, a proto se kauza přesunula k Vrchnímu soudu 
v Praze. Odtud se nyní do Hradce vrátila její část, 
v obnoveném procesu je obžalován pouze Mádle. Líčení začalo tento týden a po odročení bude pokračovat 
v červenci a srpnu.

Mádle podle obžaloby podváděl prostřednictvím své společnosti nazvané Financování Group. U ní si lidé, kteří byli v nouzi, půjčovali peníze - jenže ty nedostali, nebo inkasovali menší částky, než původně předpokládali.

„Všichni podepisovali smlouvy dobrovolně," prohlásil Mádle opakovaně. „Všechny smlouvy byly svázané a přelepené, a proto nemohlo dojít k jakékoli pozdější manipulaci," přesvědčoval soud.

On a jeho společníci navíc argumentovali tím, že se 
s výjimkou dvou případů nikdo neozval dříve. Klienti prý byli spokojeni.

Státní zástupce má však naprosto odlišný názor: „Obohatili se tím, že někoho uvedli v omyl. Využili naivity zájemců o půjčky."

Příběhy lidí, kteří nyní svědčí proti Mádlemu, jsou smutné. Posuďte sami…

Jedna z poškozených žen se dostala do problémů po smrti manžela. Kvůli jeho dluhům se ocitla v exekuci. Společně  s dcerou se pokusily vyřešit bídnou situaci půjčkou od Financování Group. „Obě jsme podepisovaly různé listiny, ale žádné peníze jsme nedostaly. Až doma jsme zjistily, že jsme fakticky prodaly dům," řekla matka.

Dcera firmě poskytla fotografie rodinného domu. „Ale vždy se jednalo jen o poskytnutí půjčky," byla přesvědčena. „Prodala jsem střechu nad hlavou," postěžovala si.