„Jako první si vybral internetový obchod v centru Dvora Králové. Podle popisu se jedná o muže ve věku čtyřicet až padesát let, silnější, ale sportovní postavy, který je vysoký 180 až 190 centimetrů. Má krátce střižené, lehce prošedivělé vlasy. Na sobě měl oblečenou modrou bundu a džíny," uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Využívá jména reálných osob

Lump se v obchodě představil jako gynekolog z Karlových Varů. Zaměstnancům řekl, že jede s dětmi do Krkonoš a cestou přišel o peníze. Zeptal se, kde by našel ordinaci svého kolegy gynekologa. „Působil velmi věrohodně, po celou dobu prý hrál na city a žádal o půjčku. Nepochodil však, a tak odešel," vysvětlila Ježková.

Nelenil však a ve své obchůzce pokračoval. Stejný den kolem 16. hodiny přišel zřejmě stejný podvodník do místní základní umělecké školy. Tentokrát se představil jako ředitel základní umělecké školy v Liberci, přičemž zneužil jeho skutečné jméno.

Neváhal a učitele, kterého potkal na chodbě školy, požádal o půjčku. Jako důvod tentokrát uvedl, že přišel o všechny peníze, když tankoval na čerpací stanici.

„Pedagog zatelefonoval ředitelce školy, která okamžitě pojala podezření, protože jmenovaného ředitele z Liberce osobně zná. Navrhla mu po telefonu schůzku u pumpy, kde  měl o peníze přijít, a slíbila, že mu pomůže. Muž se jí zeptal, zda se znají, a okamžitě zavěsil," sdělila Ježková.

Ještě před odchodem ze školy měl požádat další učitelku o platební kartu. Ale ani u ní nepochodil.

Dva nezdařené pokusy muže zřejmě ani trochu neodradily. Své „štěstí" zkoušel dál.

„Do třetice se o podvodné vylákání peněz pokusil ve firmě specializující se na prodej aut opět ve Dvoře Králové. A to hodinu po návštěvě školy. Zde byl bohužel úspěšný," konstatovala královéhradecká mluvčí.

Aby uspěl, rozhodl se zvýšit svou společenskou prestiž. Představil se proto jako prezident hokejového klubu Bílí Tygři  Liberec. Uvedl přitom, že jede s rodinou z Liberce a na benzinové stanici  zjistil, že mu chybí pánská příruční kabelka s doklady, penězi i telefonem.

Před tímto „útokem" si pravděpodobně o majiteli firmy i o ostatních místních podnikatelích zjistil spoustu informací. „Vyrukoval" na něho s řečmi o společné lásce k hokeji a dobrou znalostí místních vlivných lidí.

„Protože vystupoval velmi věrohodně a majitel firmy nabyl dojmu, že se jedná opravdu o prezidenta libereckých Bílých Tygrů, poskytl mu proti potvrzení půjčku dva tisíce korun. Lhůta pro vrácení byla sjednána do 31. ledna. Když doba uplynula a muž se neozval, začal podnikatel pátrat „na vlastní pěst". Zjistil, že nebyl jediný, koho podvodník požádal o půjčku. Dalšímu muži tvrdil, že byl okraden na horách.

Podle kamerového záznamu a svědeckých výpovědí se ve všech případech jedná o stejného muže. Policisté se obávají, že by gauner mohl své báje pod záminkou získání peněz vyprávět po celé republice.