Nejznámější český vězeň a pro mnohé takřka mučedník, 55letý Jiří Kajínek pocházející z Prachovic na Chrudimsku, ztratil poslední naději na obnovu procesu.

Ústavní soud totiž odmítl jeho stížnost na rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a poté Vrchního soudu v Praze, které jeho žádost o nový proces odmítly. Ústavní soud Kajínkovu stížnost označil stížnost za zjevně neopodstatněnou.

„Soudy se návrhem na obnovu zabývaly v rozsahu dostatečném pro vyslovení závěru o jeho nedůvodnosti," stojí v usnesení soudu.

Všichni, kdo Kajínkovi fandili, jsou zdrcení. Svou snahu už „zabalil" i jeho advokát Tomáš Zejda.

Jiří Kajínek odsouzený na doživotí za vraždy v Plzni  spatřoval v novém procesu cestu ke zmírnění svého doživotního trestu. Jako nový důkaz předkládal posudek, který naznačoval možnost jeho návratu do společnosti.

„Můj mandát na obhajobu Kajínka dnem doručení rozhodnutí Ústavního soudu skončil. Už skutečně není za co bojovat," řekl Deníku Zejda. Potvrdil, že Kajínek už nemá žádnou šanci.

Odmítl přitom postoj Ústavního soudu jakkoliv komentovat či říct, jestli věří v Kajínkovu nevinu či alespoň některé polehčující okolnosti. „Jsem advokát, případ skončil a já na kauzu tudíž nemám žádný názor," dodal Zejda.

Filmová legenda
Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově, na motivy čehož byl pak natočen stejnojmenný populární film. Jiří Kajínek řadu sympatizantů, kteří jsou přesvědčení o jeho nevině v kauze dvojnásobné vraždy. Jen poslední petici žádající obnovu procesu podepsalo 9000 lidí. Kajínek ale v minulých letech neuspěl například ani se žádostí o reinternaci na jižní Moravu. Místo toho se před rokem vrátil zpátky do „svého" Mírova.

Svůj boj vzdávají i Kajínkovi známí či příznivci z Prachovic u Třemošnice na Chrudimsku, odkud pochází.

„Co vám mám říkat… Jsem strašně zklamaná. Poslední šance je v nenávratnu," řekla například Kajínkova kamarádka Zdena Havelková. A zopakovala svou domněnku, že zakopaný pes je v soudním systému, kdy soudci ze stejného soudu ruku v ruce s politiky, kteří jim myjí ruce, prostě obnovu procesu, který provázela  řada nesrovnalostí, nechtějí připustit.

„Jedinou šancí pro něj je prezidentská milost, ale v tu už také nevěřím," dodala Havelková.

Ústavní soud podobné Kajínkovy podněty směřující k obnově řízení odmítl už v letech dříve. Zatímco tehdy se Kajínek chtěl po případném znovuotevření procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát měl v úmyslu dosáhnout jen nižšího trestu. Doživotí dostal i proto, že znalci vyloučili možnost jeho nápravy. Nyní chtěl Kajínek novým posudkem dokázat, že jeho resocializace je možná. Podle krajského soudu to ale není důvod k obnově řízení.

„Krajský soud v Plzni se návrhem stěžovatele důkladně zabýval; neshledal přitom v návrhu požadované novum, které by vedlo k povolení obnovy řízení," napsali ústavní soudci.

Nový znalecký posudek je podle Ústavního soudu vyjádřením současné schopnosti resocializace a není možné jej považovat za důkaz, který je způsobilý zvrátit závěry, k nimž dospěl soud v roce 1998.

Jak šel čas
• 30. května 1993 - Jiří Kajínek, tehdy na útěku z vězení zastřelil pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele a jeho bodyguarda, jehož bratr, další bodyguard, jako jediný střelbu přežil. Vraždu údajně objednal další podnikatel.

• 23. června 1998 - Krajský soud v Plzni uznal Kajínka vinným z dvojnásobné vraždy a z pokusu o vraždu mu uložil doživotí.

• 2001 až 2003 - Neúspěšné jsou vládní stížnosti pro porušení zákona,  Kajínkova žádost o milost nebo žádost o přezkum rozsudku u ombudsmana.

• 2004 - Objevili se noví svědci, kteří popsali okolnosti vražd jinak než soud. Jeden prohlásil, že údajně nestřílel Kajínek, nýbrž policisté. Kajínek přesto bez úspěchu žádá o obnovu procesu.

• 2006 - Plzeňský soud opět zamítl žádost o obnovu procesu. Neúspěšné jsou stížnosti (i ministerské) k soudům či opakované prošetřování případu policejní inspekcí.

• 2011 - 2016 - Neúspěšná je už třetí žádost žádost o milost podpořená peticí, stejně jako několik žádostí o obnovení procesu a následných stížností.