Výrok podle něj zazněl před šesti lety na setkání bývalých disidentů v Trutnově. Ve středu to u soudu potvrdili také svědkové.

„Černík mi řekl, že ho (Pavla Wonku) tady oslavujeme, a přitom to byl gauner a hajzl,“ vypověděl Jiří Kubík. Černík mu prý pak sdělil, že Wonka byl udavač, ostatní vězni to věděli a mstili se mu. Svá tvrzení později Kubíkovi ještě zopakoval.

„Řekl jsem Černíkovi, že to slyším poprvé. Ostatní byli také překvapeni,“ uvedl další svědek Jan Šinágl. Podle něj pak prý někteří lidé dávali od Wonkových „ruce pryč“. „Říkali si, že na tom třeba něco je,“ dodal svědek.

„Abyste toto řízení neprohrál, měl byste prokázat, že vaše tvrzení jsou pravdivá,“ vyzval ve středu Václava Černíka soudce Milan Plhal.

Uzavírka svinarského mostu.
Z (ne)chtěného svinarského mostu zbydou jen fragmenty

Jiří Wonka žádá omluvu také za to, že Černík ve filmovém dokumentu Pavel Wonka se zavazuje… prohlásil, že agent a pozdější prezident ČR Václav Havel odmítl přijet na setkání k výročí úmrtí Pavla Wonky. Jiřímu Wonkovi vadí také Černíkovo tvrzení, že rakev s tělem jeho bratra na pohřbu nesli dva příslušníci bývalé totalitní Státní bezpečnosti (StB).

Soud ve středu spor nerozhodl. Jiří Wonka totiž po výpovědi svědků prohlásil, že žalobu rozšíří ještě o slova „gauner“ a „hajzl“, kterými Černík jeho bratra označil.

Soudní jednání bude pokračovat v březnu.

Bratři Wonkové dostanou vyznamenání
Pavel Wonka (1953 - 1988) se stal posledním politickým vězněm komunistického režimu, který zemřel ve vězení. Dostal se tam za kritiku poměrů v tehdejší ČSSR.
Před dvěma lety natočila režisérka Libuše Rudinská dokument Pavel Wonka se zavazuje, v němž uvádí, že se Wonka zavázal ke spolupráci s StB. Jeho bratr se proti filmu ostře ohradil.
Server Lidovky.cz uvedl, že ministerstvo obrany v únoru udělí bratrům Wonkovým vyznamenání za odboj.

Domov U Biřičky v Hradci Králové.
Domov důchodců se rozšíří, ale nová lůžka nepřibudou